Detoks alkoholowy – co powinieneś o nim wiedzieć?

Alkohol to jedna z najpopularniejszych legalnych używek – w końcu jest dostępny w każdym sklepie spożywczym, na stacji paliw i w punktach gastronomicznych. Właśnie z tego powodu stale zwiększa się liczba osób uzależnionych od napojów wysokoprocentowych. W ten sposób alkohol wpływa na funkcjonowanie Twojego organizmu, układ nerwowy i stan psychiczny. Zerwanie z tym nałogiem jest bardzo trudne, a kluczową rolę pełni detoks alkoholowy.

Co to jest detoks alkoholowy?

Nieustanne picie alkoholu przez kilka dni lub tygodni sprawia, że wpadasz w ciąg. W takim przypadku w Twoim organizmie zaczynają namnażać się szkodliwe substancje i toksyny. Na dodatek pozbywasz się wielu witamin oraz minerałów, co pogarsza kondycję Twojego ciała, a jednocześnie prowadzi do zaburzeń w gospodarce jonowo-elektrolitowej. Wówczas jedynym rozwiązaniem na przerwanie tego stanu jest właśnie detoks alkoholowy, polegający na samoistnym usuwaniu z organizmu szkodliwych substancji. Jednocześnie nie musisz obawiać się wystąpienia objawów zespołu abstynencyjnego. W końcu jednocześnie z detoksem otrzymujesz szereg elektrolitów, soli, minerałów i witamin – jedną z najważniejszych w takiej chwili jest B1. W konsekwencji detoks alkoholowy prowadzi do odzyskania równowagi metabolicznej w organizmie.

Czy można samodzielnie przeprowadzić detoks alkoholowy?

Zwróć uwagę na to, że samodzielne przeprowadzanie detoksu alkoholowego może doprowadzić do wielu niekorzystnych objawów. Pamiętaj o tym, że nałóg skutecznie wycieńczył nie tylko Twoją psychikę, ale też cały organizm. Dlatego nagłe zaprzestanie picia wywoła mnóstwo negatywnych objawów – halucynacje, padaczkę alkoholową, majaczenie, zawał serca, przełom ciśnienia, a nawet śmierć. Jednak stanie się tak tylko wtedy, gdy zaczniesz samodzielnie i w sposób gwałtowny odstawiać alkohol. Właśnie z tego powodu skorzystaj z pomocy specjalistów, bo to właśnie oni najlepiej wiedzą, czego brakuje Twojemu organizmowi. Sprawią też, że detoks alkoholowy stanie się dla Ciebie możliwie jak najłatwiejszy, a przede wszystkim naprawdę bezpieczny.

Jak przebiega detoks alkoholowy?

Dokładny przebieg detoksu zależy przede wszystkim od tego, jak szybko trzeba go wykonać, a także, w jakim ogólnym stanie się znajdujesz. Poza tym ważne jest to, gdzie odbywa się odtruwanie po ciągu alkoholowym – detoks może być przeprowadzany w Twoim domy, szpitalu lub w placówce ośrodka terapii. W obu tych przypadkach ważne są 3 kroki.

Ocena stanu zdrowia

Pierwszym i najważniejszym krokiem podczas detoksu alkoholowego jest ustalenie kondycji pacjenta. To właśnie wtedy specjaliści przeprowadzą z Tobą wywiad medyczny, musisz też podpisać zgodę na leczenia. Poza tym lekarze i terapeuci sprawdzą, czy masz jakieś choroby przewlekłe, od jak dawna jesteś uzależniony od alkoholu, a także czy występują pierwsze objawy odstawienia. Później lekarze pobiorą Ci krew, przeanalizują wyniki i przystąpią do tworzenia planu leczenia. To właśnie wtedy ustalą również, jakie leki powinieneś przyjmować w trakcie odtruwania.

Odtruwanie organizmu

Gdy Twoja sytuacja zdrowotna zostanie już przeanalizowana, to nastąpi czas na odtruwanie. W tym czasie otrzymasz pełen zestaw potrzebnych medykamentów i lekarstw. Niektóre z nich będą miały formę tabletek bądź suplementów, a inne otrzymasz z kroplówką. Zauważ również, że w trakcie detoksu alkoholowego najważniejsze jest to, aby dostarczyć Twojemu organizmowi witaminę B1, magnez oraz potas, bo to właśnie one najczęściej są wypłukiwane w trakcie ciągu. Ponadto podczas odtruwania znajdziesz się pod stałą opieką lekarzy. Dzięki temu masz pewność, iż wszelkie objawy zespołu abstynencyjnego zostaną szybko złagodzone. Poza tym specjaliści będą nieustannie monitorować Twój stan zdrowia – co ma szczególne znaczenie, jeśli masz jakieś choroby przewlekłe.

Zastanawiasz się, jak lekarze będą łagodzić skutki zespołu odstawienia alkoholu? W tym celu zazwyczaj stosowane są środki farmakologiczne. Szczególnie leki przeciwbólowe, nasenne i uspokajające. Oprócz nich popularnym rozwiązaniem są medykamenty z grupy benzodiazepin.

Utrzymanie abstynencji

W trakcie detoksu alkoholowego cały czas możesz korzystać z pomocy psychologów – szczególnie gdy poddajesz się odtruciu w profesjonalnym ośrodku. Jeżeli postawiłeś na detoks w domu, to pamiętaj o tym, jak ważne jest wtedy wsparcie bliskich osób. To właśnie oni dają Ci największą motywację do walki z nałogiem. Zwróć uwagę na to, że ostatni etap detoksu często jest najtrudniejszy. W końcu polega na utrzymaniu abstynencji. Wówczas często bardzo pomocna jest terapia behawioralna, która pokaże Ci, co powinieneś zrobić, aby skutecznie uwolnić się od swojego nałogu. Poza tym terapia to dobry sposób na przygotowanie się do powrotu do życia codziennego.

Zwróć uwagę na to, że podjęcie dalszego leczenia znacznie zwiększa szanse na powstrzymanie nałogu. Po prostu sam detoks alkoholowy może nie wpłynąć na Ciebie w takim stopniu, abyś miał sobie poradzić z uzależnieniem. W takiej sytuacji ważne jest długotrwałe i głębokie leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *