Dopalacze – co powinieneś o nich wiedzieć?

Dopalacze to jedne z najniebezpieczniejszych używek, z jakich korzystają dorośli, nastolatki i dzieci. W końcu mają negatywny wpływ nie tylko na kondycję organizmu, ale też prowadzą do wielu problemów psychicznych. Poza tym często powodują zatrucie i w konsekwencji śmierć, dlatego sprawdź, czym są dopalacze, a przede wszystkim, jak ich spożywanie wpływa na zdrowie!

Czym są dopalacze?

Dopalacze to po prostu niebezpieczne środki odurzające, które nie zostały objęte przepisami antynarkotykowymi. Dlatego tak naprawdę można je bardzo łatwo zdobyć – w Internecie bądź w sklepie stacjonarnym. Poza tym dopalacze są wytwarzane z mieszanek różnych składników, mających na celu pobudzenie organizmu. Jednak ich działanie jest tak samo szkodliwe, jak narkotyki. Tym bardziej że nie masz żadnej kontroli nad ich składem – znane są przypadki, gdy znajdowały się w nich trutki na szczury czy środki do dezynfekcji WC. W konsekwencji takie środki często prowadzą do śmierci lub trwałych uszkodzeń licznych narządów.

W jakiej formie mogą występować dopalacze?

Tak naprawdę dopalacze mogą przyjmować bardzo różną postać, dlatego szczególnie rodzicom trudno jest ustalić, czy ich dzieci przyjmują dopalacze. Choć najczęściej występują w formie tabletek – tzw. party pills, to jednak możesz też spotkać się z dopalaczami przypominającymi kadzidełka, susz, skręty, znaczki do lizania, a nawet proszki w torebkach. Bez względu na to, jak będzie przyjmowany taki środek, to i tak jest wysoce niebezpieczny dla organizmu, a przy tym powoduje wiele skutków ubocznych.

Jak dopalacze wpływają na organizm?

Bardzo ważne jest to, że dopalacze mają ogromny wpływ na kondycję organizmu, a także na sferę psychiczną. Poza tym działają jak środki odurzające, powodują halucynacje, pobudzają i poprawiają nastrój. Jednak ich działanie jest na tyle silne, że zaczynają obciążać układ krążenia, co znowu skutkuje przyspieszonym rytmem serca oraz podwyższonym ciśnieniem. Właśnie z tego powodu regularne stosowanie dopalaczy bądź przyjmowanie ich w dużych dawkach czasem prowadzi do uszkodzenia serca i naczyń krwionośnych. Przyczyniają się także do problemów z prawidłowym oddychaniem, a w niektórych przypadkach ich spożywanie kończy się śmiercią.

Najczęstsze skutki przyjmowania dopalaczy

  • utrata kontaktu z rzeczywistością,
  • niekontrolowany gniew lub strach,
  • brak panowania nad mową,
  • zniekształcenie rzeczywistości, czyli po prostu halucynacje,
  • osłabienie organizmu,
  • niekontrolowane wymioty,
  • odrętwienie ciała,
  • hipertermia,
  • pogłębiające się uczucie smutki – w niektórych przypadkach prowadzi to do samobójczej śmierci.

Jakie są skutki uboczne zażywania dopalaczy?

Występowanie wielu skutków ubocznych zależy przede wszystkim od tego, jakie substancje znajdą się w składzie dopalaczy. Niestety ciągle zmienia się moda, co znowu wpływa na nieustanne „unowocześnianie” formuły tych środków psychoaktywnych. Dlatego trudno jest jednoznacznie określić, jakie będą skutki przyjmowania dopalaczy. Na pewno będą dość mocno odczuwalne dla organizmu – szczególnie jeżeli jest osłabiony lub bardzo wrażliwy. Obserwacja osób, które przyjmowały te środki, pozwoliła jedynie na wyodrębnienie najczęstszych skutków, czyli m.in. nudności, bóle głowy, stany lękowe, urojenia, wysoka gorączka, bezsenność, brązowienie na skórze, biegunka, zatrucie organizmu, ataki szału, problemy z oddychaniem, śpiączka, a nawet śmierć.

Zagrożenie dla życia

Szczególnie olbrzymie zagrożenie dla życia wynika z przyjmowania niebezpiecznych mieszanek różnych składników np. sproszkowanego muchomora i substancji żrących. W takim przypadku nawet niewielka dawka dopalaczy powoduje udar, zawał serca, silne odwodnienie organizmu, duszności, bóle w klatce piersiowej i zaburzenia rytmu serca.

Kto najczęściej sięga po dopalacze?

Bez wątpienia to właśnie dzieci i nastolatki najczęściej sięgają po dopalacze. Zazwyczaj wynika to przede wszystkim z mody, która panuje wśród rówieśników, choć problemem jest też silna presja społeczeństwa. Wśród przyczyn niekiedy wymieniane są również problemy w nauce, życiu prywatnym bądź nawet myśli samobójcze. Zwróć uwagę na to, że nastolatki często są już od najmłodszych lat przyzwyczajane do pobudzających produktów. Zupełnie świadomie sam możesz je im dawać. W konsekwencji organizm domaga się jeszcze większej dawki energii, co zapewniają sztuczne tłuszcze czy słodziki. Jednak w pewnym momencie one przestają wystarczać, a wtedy nastolatki sięgają po środki odurzające typu dopalacze. Nastolatki myślą wówczas, iż tylko one zapewniają im upragnioną energię. Dlatego już od najmłodszych lat zwracaj uwagę na to, co przyjmuje Twoje dziecko.

Jak leczyć uzależnienie od dopalaczy?

Uzależnienie od dopalaczy to choroba, którą możesz wyleczyć. W tym celu skorzystaj z pomocy specjalisty – szczególnie terapeutów i psychiatrów. Pamiętaj, że walka z każdym uzależnieniem jest trudna i wymaga mnóstwa pracy nad sobą. W takich chwilach kluczowe jest wsparcie ze strony bliskich. Zatem wykaż się cierpliwością i zrozumieniem, bo znacznie zwiększa szanse na zwyciężenie z tą podstępną chorobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *