Detoksykacja – w domu czy w ośrodku?

detoksykacja - w domu czy w ośrodku

Detoks organizmu jest koniecznością, aby osoba uzależniona mogła pozbyć się ze swojego organizmu szkodliwych substancji. To także jedyna droga, aby rozpocząć docelową terapię i uwolnić się od nałogu. Detoksykacja może być wykonywana w domu lub w ośrodku – sprawdź, gdzie jest skuteczniejsza.

Czym jest detoksykacja organizmu?

Detoksykacja to proces polegający na wyeliminowaniu z organizmu niebezpiecznych substancji uzależniających organizm. Dzięki przeprowadzeniu jej przez fachowców możliwe staje się zniwelowanie pierwszych i najbardziej dokuczliwych objawów abstynencyjnych, z którymi zazwyczaj boryka się chory, kiedy przestaje dostarczać do swojego organizmu substancji uzależniających.

Bardzo często alkoholicy czy narkomani mają problem już właśnie na tym poziomie walki z nałogiem, przez co też nie są w stanie przejść do kolejnego etapu i ponownie ulegają uzależnieniu. Warto zatem zwrócić uwagę na to, że znaczącą rolę odgrywa właśnie fakt, gdzie przeprowadzana została detoksykacja organizmu chorego. Do wyboru mamy dom lub też specjalistyczny ośrodek detoksykacyjny. Poznaj zalety obu rozwiązań i zdecyduj, które opłaca Ci się bardziej.

Detoksykacja w ośrodku

Bez dwóch zdań znacznie efektywniejsza niż detoksykacja w domu jest detoksykacja w ośrodku. Dlaczego? Oto kilka najważniejszych argumentów, które przekonują zdecydowaną większość chorych, aby pomocy szukać u doświadczonych specjalistów.

Opieka specjalistów

W ośrodku możemy liczyć zarówno na pomoc lekarzy, jak i psychoterapeutów, dzięki którym przejście przez ten trudny etap, jakim na pewno jest detoksykacja, jest znacznie łatwiejsze. Jednak konieczne staje się przede wszystkim to, żeby zdawać sobie sprawę, że zawsze najważniejsza będzie silna wola i chęć współpracy ze strony chorego. W innym przypadku pozbycie się z organizmu groźnych substancji będzie jeszcze trudniejsze i nawet obecność w pobliżu najlepszych specjalistów może stać się niewystarczająca.

Specjaliści przez cały czas będą badali poziom zdrowia i stan osoby uzależnionej, aby np. się nie odwodniła bądź nie była narażona na niedożywienie. Czasem podawane są także dożylnie różne roztwory, choćby te zawierające witaminę B1, magnez czy potas.

Brak pokus

Nie da się ukryć, że osoba uzależniona od niebezpiecznych substancji, np. od narkotyków, często nie potrafi panować nad swoją silną wolą. Dlatego właśnie tak ważne staje się to, żeby jej nie ufać. Zatem dzięki temu, że znajdzie się ona w ośrodku, to na pewno zostanie odcięta od niebezpiecznych substancji, których niestety w domu może być pod dostatkiem. Własny pokój w ośrodku, w którym na pewno nie będzie dostępu do alkoholu czy narkotyków to najlepsza, a jednocześnie najefektywniejsza droga do skutecznej detoksykacji.

Bezpieczeństwo

Musisz zdawać sobie sprawę również z tego, że zażywając regularnie takie substancje, jak kokaina, marihuana czy pijąc w nadmiarze alkohol, jesteś również narażony na bardzo odczuwalne objawy abstynencyjne. Samodzielne odłożenie ich może stać się nie tylko bardzo trudne, ale wręcz niebezpieczne. Wszystko przez to, że wiąże się to z licznymi skutkami ubocznymi, np. wymiotami, kołataniem serca, drażliwością, problemami z oddychaniem czy nawet z negatywnym wpływem na pracę serca. Na szczęście, kiedy poddasz się detoksykacji w profesjonalnym ośrodku terapii, to unikniesz jakiekolwiek ryzyka, gdyż w razie potrzeby zostaną przepisane Ci środki farmakologiczne, które pozwolą Ci przejść przez ten etap znacznie bezpieczniej i spokojniej.

Zalety detoksykacji w domu

Drugą stroną medalu jest także detoksykacja w domu. To rozwiązanie, które oczywiście jest mniej skuteczne, ale nie można powiedzieć, że nie ma żadnych zalet. Przede wszystkim możemy czuć się pewniej w miejscu, które doskonale znamy. Oprócz tego, gdy chory ma wsparcie w rodzinie czy przyjaciołach, to mogą oni bezustannie towarzyszyć mu w odtruwaniu organizmu i bezustannie motywować. Jednak nie da się ukryć, że brak specjalistów w pobliżu staje się dość ryzykowny. Dlatego warto sprawdzić, czy dany ośrodek oferuje również możliwość odwiedzenia chorego w domu i przeprowadzenia takiej formy detoksykacji. Nie w każdym przypadku jest to zalecane lub po prostu możliwe – wiele zależy od tego, od jakiej substancji chory jest uzależniony.

Dom kontra ośrodek detoksykacyjny – co lepsze?

Nie da się ukryć, że kiedy zależy Ci przede wszystkim na krótszym czasie detoksykacji, a przy tym również na skuteczności, to rozsądniejszy wydaje się detoks w ośrodku. Jeśli nadal się wahasz, to zwróć uwagę głównie na względy bezpieczeństwa. Nigdy nie wiesz tak do końca, jak Twój organizm zareaguje na odstawienie substancji uzależniającej. Nie można tego z góry przewidzieć, bo wiele zależy od tego, czym ona jest, jak długo była stosowana oraz jaki jest Twój stan zdrowia czy ile masz lat. Dlatego w razie potrzeby lepiej, abyś był pod kontrolą specjalistów. Duże znaczenie mają także psychiatrzy czy psychologowie, którzy w ośrodku będą w stanie Ci pomóc, a także wskażą dalszą drogę wychodzenia z uzależnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *