Na czym polega odtruwanie?

Alkohol, a także inne używki przyjmowane przez dłuższy czas w ciągle zwiększających się ilościach mogą doprowadzić do uzależnienia. W takim przypadku zaczynasz tracić panowanie nad swoim życiem, podejmowanymi decyzjami, a dodatkowo pogarszają się Twoje relacje z otoczeniem. Wówczas musisz podjąć trudne leczenie, które zazwyczaj rozpoczyna się od detoksu. Czy wiesz, na czym polega odtruwanie? Poznaj szczegóły i rozpocznij swoją walkę z uzależnieniem!

Kiedy należy wykonać odtruwanie organizmu?

Długotrwałe spożywanie alkoholu bądź przyjmowanie innych używek sprawia, że w Twoim organizmie zaczyna pojawiać się coraz więcej niebezpiecznych toksyn. To właśnie te substancje przyczyniają się do licznych problemów zdrowotnych typu marskość wątroby. Dlatego tak ważnym krokiem w radzeniu sobie z nałogiem jest właśnie odtruwanie organizmu. Dzięki niemu skutecznie oczyścisz swoje ciało z pozostałości po alkoholu, narkotykach bądź innych używkach. Właśnie z tego powodu detoksykacja jest wskazana wtedy, gdy chcesz poradzić sobie z uzależnieniem. W ten sposób możesz też znacznie łatwiej pozbyć się wielu dokuczliwych skutków odstawienia używek.

Na czym polega odtruwanie organizmu?

Przede wszystkim odtruwanie ma za zadanie zminimalizowanie skutków odstawienia alkoholu, narkotyków, a także innych substancji odurzających. Pamiętaj, że nagłe ograniczenie bądź całkowite zaprzestanie przyjmowania substancji, od których jesteś uzależniony, może spowodować zaburzenia rytmu serca, problemy ze snem, wymioty, drgawki, zawroty i silne bóle głowy, a nawet pojawienie się nerwowych tików. Jednocześnie odtruwanie organizmu może odbywać się w domu lub w ośrodku terapii – tam czuwają nad Tobą lekarze i specjaliści, więc zyskujesz jeszcze lepszą pomoc w przeciwdziałaniu negatywnych skutków oczyszczania z toksyn. Zwróć również uwagę na to, iż odtruwanie organizmu to jeden z najlepszych sposobów na rozpoczęcie walki z nałogiem.

Poza tym odtruwanie organizmu odbywa się zgodnie z określonymi zasadami – poznaj je, a dowiesz się, co Cię czeka w trakcie detoksykacji!

Przeprowadzenie wywiadu przed detoksykacją

Jednym z najważniejszych kroków w trakcie odtruwania organizmu jest wywiad, przeprowadzony przez lekarza. To właśnie na jego podstawie zostaną ustalone dalsze postępowania, a przede wszystkim środki, które będą musiały być użyte podczas odtruwania organizmu. W trakcie tej rozmowy ważne jest to, abyś był szczery z lekarzem. Opowiedz wtedy, od jak dawna borykasz się z nałogiem, jakie dolegliwości odczuwasz, a także opisz wszystkie swoje problemy zdrowotne. W ten sposób specjaliści jeszcze lepiej będą mogli przewidzieć efekty odtruwania, jakie prawdopodobnie wystąpią u Ciebie.

Przywrócenie równowagi organizmu

Nadmierne spożywanie alkoholu, narkotyków czy dopalaczy sprawia, że systematycznie wypłukujesz ze swojego organizmu wiele niezbędnych witamin czy mikroelementów. W konsekwencji pogarsza się Twój stan zdrowia. Dlatego bardzo ważnym zadaniem podczas odtruwania jest nie tylko pozbycie się szkodliwych substancji z Twojego ciała, ale również uzupełnienie brakujących elementów. Przede wszystkim odnosi się to do witaminy B, magnezu oraz potasu. Istotne jest też wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej przy pomocy płynów i elektrolitów. W ten sposób Twój organizm zacznie lepiej funkcjonować, a przede wszystkim będzie przygotowany do kolejnego etapu odtruwania.

Farmakologiczne wspomaganie organizmu

Bardzo często podczas detoksykacji specjaliści zalecają przyjmowanie nie tylko witamin, ale również konkretnych środków farmakologicznych. To właśnie dzięki nim skutki odstawienia staną się dla Ciebie mniej dokuczliwe, a Ty jeszcze lepiej sobie z nimi poradzisz. Wśród takich preparatów zazwyczaj są tabletki nasenne, przeciwbólowe i uspokajające. Pamiętaj także o tym, że podczas odtruwania organizmu lekarze stale monitorują Twój stan zdrowia. Pomagają w tym regularne badania krwi – dzięki nim specjaliści wiedzą, jakie leki warto Ci podać, a także, czy wyrównała się już Twoja gospodarka jonowo-elektrolitowa.

Jak długo trwa odtruwanie organizmu?

Detoksykacja organizmu to bardzo indywidualna sprawa, a jej przebieg oraz czas trwania jest uzależniony od wielu czynników. Dlatego nie ma jednej zasady, mówiącej o tym, jak długo potrwa odtruwanie. Po prostu musisz przygotować się na to, że będzie trwać do momentu, aż osiągniesz zadowalające efekty, pozwalające Ci rozpocząć dalszy etap leczenia. Oprócz tego czas detoksykacji jest uzależniony od częstotliwości oraz mocy występowania skutków odstawienia. Pamiętaj również o tym, że najlepsze efekty leczenia uzależnienia osiągniesz wówczas, gdy pozbędziesz się wszystkich pozostałości substancji odurzających ze swojego organizmu.

Zwróć uwagę na to, że detoksykacja zazwyczaj trwa kilka dni. Jednak tak naprawdę nawet po tym czasie możesz czuć się zmęczony – fizycznie i psychicznie. Dlatego tak ważne jest kontynuowanie leczenia np. poprzez uczestnictwo w spotkaniach grupowych bądź korzystając z indywidualnej terapii.

Przeczytaj więcej artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *