Cała prawda o detoksykacji alkoholowej

Osoby będące w przewlekłej fazie uzależnienia od alkoholu wpadają w tzw. ciągi alkoholowe. Codzienne picie sprawia, że w organizmie znajdują się złogi substancji toksycznych i jedynym sposobem na pozbycie się ich stanowi detoksykacja alkoholowa. Jest to warunek niezbędny, ażeby móc zacząć terapię uzależnienia. Prawidłowo przeprowadzony detoks poprawia nie tylko stan fizyczny, ale i psychiczny stanowiąc przyczynek do wyjścia z uzależnienia. Prawda o detoksykacji alkoholowej.

Na czym polega?

Detoksykacja alkoholowa to zabieg ściśle medyczny, który polega na usunięciu z organizmu pozostałości szkodliwych substancji alkoholowych czyli toksyn. Oprócz tego osoba chora dostaje elektrolity, sole mineralne oraz witaminy z grupy B. Jest to sposób na uzupełnienie tych związków organicznych, które organizm traci podczas cugu alkoholowego i pozwala szybko przywrócić homeostazę metaboliczną.

Odtruwanie organizmu ma na celu nie tylko samo przerwanie ciągu alkoholowego, ale również złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego oraz zmotywowanie do rozpoczęcia poważnej terapii alkoholowej w myśl zasady, że skoro powiedziało się „A” to trzeba powiedzieć „B”.

Detoks alkoholowy zalecany jest chorym w ostrej fazie uzależnienia, w takim stanie trudno jest samodzielnie odstawić używki. Wskazaniami do takiego odtrucia są również: niedożywienie czy odwodnienie uzależnionego; łączenie alkoholu z innymi substancjami psychoaktywnymi; współwystępowanie innych chorób podczas uzależnienia.

Przygotowanie do zabiegu

Odpowiednie przygotowanie pacjenta do zabiegu, jakim jest odtruwanie po alkoholu, pozwala złagodzić objawy, jakie towarzyszą zespołowi abstynencyjnemu poprzez zastosowane środki farmaceutyczne, takie jak np. leki nasenne, przeciwbólowe czy uspokajające. Oczywiście należy podkreślić, że mimo przywrócenia właściwej gospodarki metabolicznej organizmu, nabrania sił, wzmocnienia odporności, odtrucie organizmu po alkoholu nie jest gwarancją ozdrowienia. Bez motywacji wewnętrznej chorego i poczuciu, że chce on wyjść z uzależnienia sam detoks tego nie dokona.

W momencie odstawienia alkoholu u osób, które spożywały go codziennie i w zatrważających dawkach pojawia się tzw. głód biochemiczny, którego chory nie powinien przechodzić bez profesjonalnej opieki, gdyż charakteryzuje się on takimi objawami jak: wymioty, biegunka, zawroty głowy, arytmia, zaburzenia ciśnienia, stany lękowe, rozdrażnienie, zaburzenia snu, drżenie mięśni a nawet omamy (tzw. majaki alkoholowe). Tego typu objawów nie należy bagatelizować, w skrajnej fazie mogą doprowadzić do śmierci.

Przebieg detoksykacji alkoholowej

  • badania pacjenta wraz z pogłębionym wywiadem (o dotychczasowych schorzeniach, urazach, ich leczeniu oraz co dokładnie spożywał chory)
  • usunięcie szkodliwych metabolitów
  • przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej
  • uzupełnienie wszelkich składników odżywczych (zwłaszcza witamin z grupy B, magnezu i potasu)
  • podanie środków uspokajających i nasennych (z grupy benzodiazepin)

Wszelkie leki czy suplementy diety podawane są zazwyczaj domięśniowo lub dożylnie ze względu na to, że preparaty te są słabo wchłaniane doustnie. W trakcie całego procesu pacjent jest na bieżąco monitorowany, by kontrolować postępy detoksykacji. Dzięki temu cały proces jest bezpieczny dla chorego.

Najczęściej proces detoksu trwa od 7 do 10 dni, ale oczywiście każdy organizm jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Na pewno nie warto korzystać z placówek, które oferują detoks w tempie ekspresowym. W tym wypadku pośpiech może być zgubny. Proces oczyszczania organizmu musi zachodzić w swoim, spokojnym tempie, wtedy jest on bezpieczny dla chorego. Miarą skuteczności procesu detoksu jest ustąpienie fizycznych i psychicznych objawów zespołu abstynencji.

Same zalety

Prawda o detoksykacji alkoholowej jest już znana, czas na kolejny krok. Przede wszystkim podjęcie detoksykacji alkoholowej pozwala na spełnienie warunku do podjęcia terapii, gdyż w takiej mogą uczestniczyć tylko osoby trzeźwe. Jest to pierwszy krok do odzyskania kontroli nad własnym życiem. Toteż odtruwanie organizmu po alkoholu jest ogromnie ważnym elementem wychodzenia z nałogu. Po detoksie pacjent jest gotowy na psychoterapię. Dzięki odtruciu poalkoholowemu organizm jest oczyszczony ze szkodliwych toksyn. To dobry czas by skupić się na innych działaniach związanych z leczeniem uzależnienia. Wzmocnienie fizyczne pozwala podjąć terapię indywidualną lub grupową. Można zatem rzec, że detoks to warunek konieczny do podjęcia leczenia acz niewystarczający. To czy ostatecznie chory wyjdzie z uzależnienia jest pochodną jego motywacji wewnętrznej do zmian.

One thought on “Cała prawda o detoksykacji alkoholowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *