Detoks narkotykowy – czy detoks wystarczy w przypadku narkotyków?

Człowiek może się uzależnić od wszystkiego. W przypadku substancji psychoaktywnych problem jest o wiele większy, bowiem sieją zniszczenie w organizmie, a nawet prowadzą do śmierci. Uzależnienie od narkotyków jest jednym z najsilniejszych i najcięższych do przetrwania. Walka z chorobą potrafi być długa, a także ciężka. Jeśli dochodzi do regularnego zażywania substancji psychoaktywnych konieczny jest detoks narkotykowy, który pozwoli pozbyć się toksyn z organizmu. Czy detoks wystarczy w przypadku narkotyków? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć poniżej!

Czym jest uzależnienie od narkotyków?

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych odznacza się tym, że chory okresowo, lub stale musi dostarczać do organizmu różnego rodzaju narkotyki. Jest to zaburzenie natury psychicznej, polegające na okazjonalnym lub stałym zażywaniem substancji psychoaktywnych. W przypadku narkotyków można wyodrębnić dwa rodzaje uzależnień:

 • uzależnienie fizjologiczne;
 • uzależnienie psychiczne.

Uzależnienia fizjologiczne

Stanem, który określa się uzależnienie fizyczne, jest zbiór dolegliwości fizycznych odczuwanych przez uzależnionego, jeśli nie dostarcza do organizmu substancji psychoaktywnych. Zalicza się do nich:

 • bóle brzucha;
 • wymioty;
 • biegunkę;
 • dreszcze;
 • bezsenność;
 • drżenie mięśni.

Symptomy występujące u uzależnionego nazywa się syndromem odstawienia, a w leczeniu pomocna jest detoksykacja

Uzależnienia psychiczne

O uzależnieniu psychicznym można mówić, gdy chory odczuwa konieczność zażywania substancji, od której jest uzależniony. Charakteryzuje się to konkretnymi zachowaniami, a należą do nich:

 • zwiększenie popędu, które związane jest ze znalezieniem danej substancji lub możliwością jej zażycia;
 • zwiększenie tolerancji na substancję psychoaktywną, co skutkuje zmniejszonym efektem działania narkotyku;
 • kompulsywne zażywanie narkotyku;
 • oszukiwanie samego siebie, które ma na celu zmniejszenie problemu z narkotykami;
 • wyniszczenie organizmu, które pojawia się poprzez zażywanie środków psychoaktywnych;
 • huśtawki nastrojów, pojawiające się w przypadku braku substancji psychoaktywnej;
 • obsesyjne myśli, występujące nawet po wytrwaniu w wieloletniej trzeźwości.

Czym jest detoks narkotykowy?

Terapie, które stosuje się w walce z uzależnieniem, są zależne zarówno od kondycji psychicznej, jak i fizycznej uzależnionego. Detoks narkotykowy to odtrucie organizmu uzależnionego. Jest to konieczne, aby pozbyć się toksyn z organizmu i móc podjąć walkę z uzależnieniem. Detoks jest pierwszym i najbardziej poważnym, wykonanym krokiem ku trzeźwości. Przeprowadza się go po wcześniejszym wywiadzie medycznym z pacjentem, aby wykluczyć substancje, które mogą się okazać dla niego szkodliwe. Wykonuje się w tym celu szereg badań, takich jak:

 • badania krwi;
 • EKG;
 • ocena uszkodzenia narządów wewnętrznych;
 • badania psychologiczne.

Na podstawie przeprowadzonych badań, możliwe jest ustalenie leczenia i terapii uzależnionego.

Kolejnym krokiem jest detoksykacja organizmu, która pozwala na wyzbycie się z organizmu toksyn. Pomaga on uzależnionemu przejść przez najtrudniejszy etap walki z uzależnieniem. Podczas detoksu podawane są uzależnionemu różnorodne leki, a także uzupełniane są płyny oraz elektrolity.

Czy detoks wystarczy w przypadku narkotyków?

Detoksykacja organizmu jest niezwykle istotnym czynnikiem w walce z uzależnieniem. Bardzo często dla uzależnionego jest to ogromny krok, który pozwala mu ruszyć z miejsca i zawalczyć o własne zdrowie i życie. Choć jest niezbędna, aby pozbyć się z organizmu toksyn, a także po to, aby przejść łagodniej przez syndrom odstawienia, może nie wystarczyć w przypadku narkotyków.

W walce z uzależnieniem konieczna jest także psychoterapia, bowiem oprócz uzależnienia fizjologicznego, wyróżnia się także to psychiczne. Umysł może podpowiadać uzależnionemu, iż nie posiada wcale problemu z zażywaniem substancji psychoaktywnych, przez co wróci do nałogu szybciej niż by tego chciał. Terapia może także pomóc uporać się z problemami natury psychicznej, które wyrządziły narkotyki. Uzależniony musi zrozumieć, jak ważne jest zrozumienie problemu, jakim jest uzależnienie. Znalezienie przyczyny problemu to początek nowej drogi, zaraz po detoksykacji organizmu.

Finalna odpowiedź

Detoks narkotykowy – czy detoks wystarczy w przypadku narkotyków? To pytanie może zadać każdy, kto zmaga się z problemem, jakim jest uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Nie można jednak odpowiedzieć na nie twierdząco. Walka z uzależnieniem to ciężki i żmudny proces, którego chory musi chcieć. Detoksykacja może pomóc przejść przez najtrudniejsze momenty dla organizmu, jednak niezbędna jest także wieloletnia terapia. Pomoże to uzależnionemu zrozumieć mechanizmy swojego działania, lecz nie tylko. Uzależniony będzie wiedział, jak reagować w przypadku chęci zażycia narkotyków.

Warto pamiętać, że rodzina, czy też bliscy osoby uzależnionej, także powinny zgłosić się do psychoterapeuty. Pozwoli to pomóc osobie chorej, a także wesprze ją w działaniach. Jest to pewnego rodzaju motywacja, bowiem uzależniony wie, iż nie walczy w tej wojnie sam, dzięki czemu będzie mu łatwiej ją wygrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *