Detoksykacja alkoholu – jak długo trwa i jakie są objawy odstawienia.

Jeśli chodzi o świadomość ludzką w temacie nałogów, to najbardziej znane jest uzależnienie od alkoholu. Jest ono bardzo niebezpieczne zarówno dla chorego, jak i jego bliskich. Decydując się na terapię warto wiedzieć czym jest detoksykacja alkoholu. Jak długo trwa i jakie są objawy odstawienia? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć poniżej!

Czym jest detoksykacja alkoholu?

Procesem detoksykacji alkoholu nazywa się usunięcie z organizmu następstw nadmiernego spożywania alkoholu. Jest on konieczny bowiem odstawienie alkoholu i zaprzestanie jego zażywania wiąże się z fizycznymi następstwami, które odczuwa uzależniony. W zależności od tego, jak długie były okresy spożywania alkoholu ustala się odpowiednie leczenie, które ma na celu odtrucie organizmu.

Detoksykacja alkoholu – jak długo trwa?

Odtruwanie organizmu przeprowadza się od 7 do 10 dni. W tym czasie zachodzą zmiany w ciele, jak i psychice uzależnionego, które są pierwszym krokiem ku trzeźwości. Stosuje się zarówno leczenie farmakologiczne, jak i pomoc specjalistów z zakresu psychologii. Detoks polega na wydaleniu z organizmu toksyn, a także dostarczeniu do niego niezbędnych mu do funkcjonowania witamin. Uzupełniane są płyny, a także elektrolity. Uzależniony na detoksie dostarcza do organizmu witaminę B1, magnes, jak również potas.

Detoksykacja to nie tylko uzupełnianie niezbędnych składników mineralnych – to także skomplikowany proces leczenia. Uzależnionemu podaje się także różnego rodzaju środki farmakologiczne, takie jak leki przeciwbólowe, które pomagają mu przetrwać najgorszy etap walki z nałogiem. Stosuje się także terapię farmakologiczną, wspierającą zdrowie psychiczne. Podawane są leki, które mają na celu złagodzenie stanów lękowych i epizodów depresyjnych. Kolejnym procesem, jaki zachodzi podczas detoksykacji organizmu, jest motywacja pacjenta do kontynuowania terapii alkoholowej. Odtrucie organizmu jest początkiem drogi, jaką podejmuje uzależniony, aby wytrwać w trzeźwości. Konieczna jest także późniejsza terapia, która pomoże w walce z uzależnieniem.

Zespół odstawienia – czym się objawia?

Alkoholik pragnący zerwać z nałogiem musi się liczyć z tym, że może się okazać to ciężkim procesem, na jaki nie był przygotowany. Odstawienie alkoholu wiąże się z szokiem organizmu, który zaczyna się buntować. W takim organizmie zaczyna zachodzić szereg zmian, które nazywane są zespołem odstawienia. Zespół odstawienia jest zbiorem objawów, zarówno psychologicznych, jak i fizjologicznych, które pojawiają się w organizmie człowieka po odstawieniu alkoholu. Wyróżnia się dwie fazy zespołu abstynencyjnego. W pierwszej z nich występują objawy, takie jak:

  • bóle głowy;
  • nudności;
  • biegunka;
  • bóle mięśni;
  • nadmierna potliwość.

W fazie drugiej wyróżnić można objawy, takie jak:

  • zaburzenia snu;
  • ogólne rozdrażnienie;
  • omamy;
  • napady agresji
  • stany lękowe.

Detoksykacja alkoholu – kiedy jest konieczna?

Odtruwanie organizmu jest niezbędne w przypadku, gdy chory wpada w ciągi alkoholowe, bądź nie przestaje w ogóle pić. Alkohol jest toksyną, która sieje zniszczenie w organizmie, a co za tym idzie, powstaje szereg zmian w metabolizmie. Dla uzależnionego, u którego zmiany są zbyt duże, konieczny jest detoks alkoholowy, który pomoże mu przetrwać ten najgorszy etap, w którym pojawią się wszystkie czynniki zespołu odstawienia. Dolegliwości, zarówno fizjologiczne, jak i psychologiczne, mogą być trudne do wytrzymania, zaleca się więc detoksykacje alkoholową, która przeprowadzana jest pod okiem specjalistów.  

Detoks organizmu – pierwszy krok ku trzeźwości

Choć detoksykacja alkoholu jest niezbędna, aby uzależniony mógł podjąć leczenie nałogu alkoholowego, nie oznacza ona wiecznej trzeźwości. Przeprowadzenie tak skomplikowanego procesu, jakim jest odtruwanie organizmu jest początkiem drogi, którą podejmuje chory. Walka z uzależnieniem jest ciężka, a także bolesna. Wyjście z nałogu to ogrom pracy w to włożonej, zarówno przez uzależnionego, jak i przez jego bliskich. Detoksykacja organizmu ma być przede wszystkim czynnikiem, który pomoże choremu przetrwać najgorszy etap – zespół odstawienia. Choć objawy zatrucia alkoholowego ustępują już po kilku dniach, zalecane jest, aby proces detoksykacji nie trwał krócej, niż 10 dni. W tym czasie uzależniony ma największe szanse, aby sięgnąć po alkohol, kierowany bolesnymi symptomami zespołu odstawienia.

W organizmie alkoholika zachodzi szereg zmian, które prowadzą do wyniszczenia. Decyzja o podjęciu leczenia jest pierwszym krokiem, który wykonuje uzależniony od alkoholu. Niezbędna jest także detoksykacja alkoholu, a jej celem jest odtrucie organizmu ze wszelkich toksyn, jakie pozostawił po sobie nałóg. Ma także pomóc uzależnionemu w początkowej fazie walki, która jest dla niego najtrudniejsza, bowiem występują u niego także fizjologiczne objawy, nazywane zespołem odstawienia. Odpowiednia pomoc dla uzależnionych jest podstawą, która pomaga pozbyć się nałogu. Oprócz detoksu, chory musi także podjąć psychoterapię, polegającą na zrozumieniu istoty problemu, a także jego przyczyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *