Testy uzależnień – jakie są i które najlepiej zrobić.

Uzależnienie to zaburzenie na podłożu psychicznym, które może dotknąć każdego. Człowiek jest w stanie uzależnić się od wszystkiego, niezależnie od wieku, w jakim się znajduje. Wyróżnia się wiele rodzajów uzależnień. Głównie czynnikami mającymi na to wpływ są sytuacje stresogenne i podłoże genetyczne. Nie zawsze mamy pewność, czy ktoś bliski ma problem z używkami. W tym celu powstały specjalne testy, dzięki którym odpowiedź jest dostępna nawet po kilkunastu minutach od ich zrobienia. W zależności od tego, o jakim uzależnieniu mowa, dobiera się odpowiedni test. Pozwala on na szybką diagnozę, a co za tym idzie – możliwość skorzystania, bądź zaoferowania niezbędnej pomocy.

Rodzaje testów uzależnień

Wyróżnia się kilka rodzajów testów uzależnień. Do najważniejszych należą te wykonywane poprzez badanie płynów ustrojowych, bądź testy w formie kwestionariuszy psychologicznych. Dedykowane są do uzależnień behawioralnych, jak i tych, które występują na podłożu fizycznym. Na podstawie charakteru i rodzaju uzależnienia dopasowywany jest test, który ma za zadanie pomóc w diagnozie choroby nałogowej. Obecny rynek jest pełen możliwości i w każdej aptece można nabyć jednorazowe testy, które pomogą stwierdzić obecność używek w organizmie. W przypadku uzależnień behawioralnych pomocy można szukać także w internecie. W dobie prężnie rozwijającej się technologii nie dziwi nikogo fakt istnienia konsultacji z psychoterapeutą poprzez wymianę e-mailową, bądź poprzez telekonferencję. Dostępne są także testy w formie kwestionariuszy z pytaniami, które mogą pomóc osobie uzależnionej zrozumieć istotę problemu i konieczność znalezienia niezbędnej pomocy.

Testy uzależnień od alkoholu

Testy, jakie są stosowane w celu diagnozy choroby alkoholowej, mogą być wykonywane w sposób fizyczny, a także poprzez wizytę u specjalisty zajmującego się uzależnieniami. Oprócz jednorazowych testów, które dostępne są w każdej aptece, istnieje także możliwość wykonania badań z krwi. Na ich podstawie stwierdza się stężenie alkoholu w organizmie. W przypadku szerszej diagnozy, jaką jest uzależnienie, wykonuje się testy behawioralne mające na celu ocenę skali problemu. Najbardziej popularną metodą, jest test przesiewowy na alkoholizm, tzw. test CAGE. Pacjent ma za zadanie odpowiedzieć na cztery pytania. Już jedna pozytywna odpowiedź na którekolwiek z nich powinna skłonić do myślenia. Jeśli żadna z nich nie jest negatywna, można mówić o problemie alkoholowym, który obliguje do wizyty w poradni uzależnień

Testy uzależnień od narkotyków

Podobne metody testowania można zauważyć w przypadku innych używek, jakimi są narkotyki. Dostępne na rynku testy pozwalają na diagnozę poprzez wykonanie go w sposób fizyczny, bądź behawioralny. W zależności od tego, na jaki test się zdecydujesz, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Jeśli podejrzewasz, że ktoś z Twoich bliskich zażywa narkotyki, ale nie masz pewności jakie, wybierz jednorazowy multitest, który dostępny jest do kupienia w każdej aptece. Ten rodzaj testu bada mocz na obecność kilku rodzajów narkotyków w organizmie. Odpowiedź uzyskasz w ciągu kilkunastu minut od wykonania testu. W przypadku głębszej diagnozy, a także poznania przyczyn i chęci podjęcia walki z uzależnieniem, konieczna jest wizyta w poradni uzależnień. Zostaną przeprowadzone tam testy behawioralne i psychologiczne, które pozwolą na ocenę skali problemu, a także jego przyczyny.

Testy uzależnień behawioralnych

W przypadku uzależnień, które występują na podłożu psychicznym, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Przeprowadza on testy psychologiczne poprzez rozmowę, lecz nie tylko. Istnieją specjalne kwestionariusze testowe z pytaniami dotyczącymi uzależnień. W obecnych czasach istnieje także możliwość przeprowadzania tego rodzaju testów przez internet. Uzależniony otrzymuje arkusz z pytaniami w formie online i ma określony czas na udzielenie odpowiedzi. Jest to szczególnie pomocne dla osób, które borykają się także z innymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak fobia społeczna, czy też stany lękowe i depresyjne. Testy, które przeprowadzają psychoterapeuci, mają za zadanie nie tylko określić skalę uzależnienia, lecz także pomóc w walce z nałogiem i wytrwaniu w trzeźwości.

Coraz więcej osób boryka się z zaburzeniem, jakim jest uzależnienie. Jak wiadomo, każdy człowiek inaczej reaguje na sytuacje stresowe, bądź trudne, przez co może szukać ukojenia w używkach i czynnościach, które przynosić mu będą złudne poczucie szczęścia. Z tego też powodu coraz częściej mówi się o uzależnieniach i propaguje pomoc z tym związaną. Wraz z rozwojem medycyny, rozwijają się także możliwości mające na celu jak najszybsze zdiagnozowanie problemu z uzależnieniem. Po to powstają testy uzależnień, które można wykonać samemu w domu, a także pod okiem specjalisty, który nie tylko zajmie się diagnozą, lecz także późniejszym leczeniem. Pamiętaj, że warto reagować zawczasu, a jest to szczególnie ważne w przypadku choroby, jaką jest uzależnienie .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *