5 najpopularniejszych pytań o detoksykacji

Uzależnienie to choroba natury psychicznej, która dotyka coraz więcej osób na całym świecie. Gdy nie decydujemy się leczyć uzależnienia skutki mogą być tragiczne. Może to doprowadzić do przewlekłych chorób, a w niektórych przypadkach również do śmierci. Bardzo ważne jest przyznanie się przed samym sobą, że ma się problem. Jest to nie tylko pierwszy, ale przede wszystkim najważniejszy krok w drodze ku wyjścia z nałogu. Jaki jest kolejny ważny etap? Podjęcie terapii poprzedzonej detoksykacją organizmu ze szkodliwych toksyn! Wiele osób zastanawia się jednak, czym tak właściwie jest detoksykacja, jak ona wygląda i jakie są jej skutki. W naszym artykule odpowiemy na pięć najpopularniejszych pytań odnośnie detoksykacji. 

1. Czym jest detoksykacja?

Detoksykacja jest procesem odtruwania organizmu i usuwania z niego substancji, które są dla niego szkodliwe. Jest to pierwszy krok w walce z uzależnieniem, niezależnie od jego przyczyny. Posiadanie silnego organizmu jest bardzo ważne, aby prawidłowo funkcjonować i znieść objawy odstawienia czynników uzależniających. To dzięki detoksykacji pacjent jest w stanie wrócić do formy i poradzić sobie w trakcie terapii. Odtruwanie trwa od kilku dni do kilku tygodni. Ważna jest opieka lekarza podczas przeprowadzania detoksu. To właśnie jego diagnoza i kontrola skutkuje prawidłowym rozwojem tego procesu.

2. Jak wygląda detoksykacja?

Detoksykacja polega na odbudowaniu funkcjonalności trzustki i wątroby, przy zastosowaniu farmaceutyków. Ułożona zostaje dla chorego specjalna dieta. Dzięki czemu pacjent leczony jest z nadciśnienia i innych wegetatywnych objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Podawane są mu witaminy, głównie B1, która odpowiada za prawidłową przemianę węglowodanów. Dodatkowo uzupełniane są elektrolity, między innymi potas, magnez, wapń. Zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń rytmu serca i omdleń. Podczas detoksykacji stosowane są leki uspokajające oraz przeciwbólowe.

3. Jak sprawdzić, czy potrzebujemy odtrucia organizmu?

Detoksykacji organizmu potrzebuje każdy uzależniony od substancji psychoaktywnej. Pierwszym krokiem jest przyznanie się przed samym sobą, że ma się problem. Warto się zastanowić w momencie, gdy alkohol staje się codziennością. Do tego towarzyszą nam takie objawy jak: drżenie ciała, bóle głowy, drażliwość, wymioty czy biegunka, to znak, że mamy do czynienia z nałogiem. Odtrucie organizmu to skuteczny sposób przerwania uzależnienia .

4. Gdzie przeprowadzić detoksykację?

Są różne sposoby na przeprowadzenie detoksykacji. Jedynym, właściwym jest natomiast odtruwanie pod obserwacją wykwalifikowanego personelu medycznego. Zapewni to choremu całodobową, profesjonalną opiekę lekarską. To, jak długo będzie trwał proces, zależy od tego, w jakim stanie psychicznym i fizycznym jest pacjent. Ważnym czynnikiem są także warunki, w których przeprowadzany jest detoks, wieloletnie doświadczenie specjalistów, niezbędne preparaty oraz leki w formie kroplówki, które pomogą wrócić choremu do zdrowia w bardzo szybkim tempie. Detoksykacja w domu cechuje się poczuciem bezpieczeństwa i prywatnością.

5. Jakie są pozytywne skutki detoksykacji?

Wiele korzyści płynie z detoksykacji organizmu. Zły stan zdrowia osoby walczącej z uzależnieniem ulega znacznej poprawie. Ciąg alkoholowy przerywa się w bezpieczny i kontrolowany sposób. Dodatkowo usunięcie szkodliwych toksyn prowadzi do zregenerowania organizmu. Odtruwanie z substancji psychoaktywnych pozwala na łagodne i komfortowe przejście do stanu trzeźwości. Jest ono nie tylko terapią fizyczną. Wpływa pozytywnie również na sferę psychiczną pacjenta. Proces pozwala na pozbycie się bólu oraz przygotowuje do rozpoczęcia terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *