Terapia kwasem alfa-liponowym – najważniejsze informacje

Kwas alfa-liponowy nazywany w skrócie ALA to suplement diety, który posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Jest on naturalnie wytwarzany w naszym organizmie, a także znajdziemy go w wielu produktach spożywczych. Przez lata w niektórych częściach Europy wyższe dawkowanie kwasu alfa-liponowego było traktowane jako remedium na wiele rodzajów uszkodzeń nerwów. Współczesne badania sugerują, że kwas ten ma również pozytywny wpływ na leczenie cukrzycy typu 2. Czym jest terapia kwasem alfa-liponowym? Poznajmy bliżej ten niesamowity specyfik!

Kwas alfa-liponowy – najważniejsze informacje

Kwas alfa-liponowy jest związkiem naturalnie występującym w każdej komórce ludzkiego ciała. Jego podstawową rolą jest przekształcanie cukru znajdującego się we krwi (glukozy) w energię przy użyciu tlenu; proces ten określany jest jako metabolizm tlenowy. Kwas alfa-liponowy uważany jest również za antyoksydant, co oznacza, że może neutralizować szkodliwe działanie związków zwanych wolnymi rodnikami, bowiem uszkadzają one komórki na poziomie kodu DNA. 

To, co czyni kwas alfa-liponowy tak wyjątkowym, to fakt, że jest on rozpuszczalny zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach. Oznacza to, że jest w stanie dostarczać energię natychmiast lub magazynować ją do wykorzystania w przyszłości.

Korzyści wynikające z zażywania kwasu liponowego

Terapia kwasem alfa-liponowym recyklinguje “zużyte” przeciwutleniacze, w tym witaminę C, witaminę E i silny związek aminokwasowy znany jako glutation. Kiedy te przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, destabilizują się i same stają się wolnymi rodnikami. Kwas alfa-liponowy pomaga je odbudować, absorbując nadmiar elektronów i przekształcając je z powrotem do ich stabilnej postaci. Ponadto wiele badań wskazuje, że regularne przyjmowanie kwasu alfa-liponowego przyczynia się do leczenie cukrzycy typu 2 oraz poprawy kondycji nerwowej:

  • Cukrzyca: wiele badań wskazuje, że kwas alfa-liponowy pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi. Dzieje się tak ze względu na jego właściwości przyśpieszający jego metabolizm w ludzkim organizmie. Gros naukowców uważa jednak, że doustne przyjmowanie suplementów może nie zapewniać efektu terapeutycznego w walce z cukrzycą, z tego względu zalecają stosowanie wlewów dożylnych w postaci kroplówek.
  • Neuropatia: Neuropatia funkcjonuje jako termin medyczny używany do opisywania bólu, drętwienia i nieprawidłowego czucia spowodowanego uszkodzeniem nerwów. Często uszkodzenia te są spowodowane stresem oksydacyjnym, który osadza się na nerwy w wyniku chorób przewlekłych, takich jak: cukrzyca, borelioza, półpasiec, choroby tarczycy, niewydolność nerek i HIV. Niektórzy uważają, że kwas alfa-liponowy, podawany w wystarczająco dużych dawkach, może przeciwdziałać temu stresowi poprzez wywieranie silnej aktywności antyoksydacyjnej. Istnieją wyjątkowo silne dowody potwierdzające ten efekt u osób z neuropatią cukrzycową.
  • Regulacja cholesterolu: Kwas alfa-liponowy od dawna uważa się, że wpływa na wagę i zdrowie poprzez zmianę składu lipidów (tłuszczów) we krwi. Proces ten polega na zwiększenie “dobrego” cholesterolu lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL) przy jednoczesnym obniżeniu “złego” cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) i trójglicerydów.

Jak suplementować kwas alfa-liponowy?

Dawki przyjmowania kwasu alfa-liponowego nie są sztywno określone. Dużo zależy od indywidualnych potrzeb oraz schorzeń, z którymi kwas alfa-liponowy ma walczyć. Profilaktyczne przyjmowanie kwasu powinno zamykać się w dawkach do 300 mg dziennie. Natomiast w przypadku aktywnego trybu życia możemy zwiększyć dawkę nawet do 1000 mg na dobę. Dla osób zmagających się z cukrzycą lub neuropatią dawki mogą zostać podniesione nawet do 1500 mg na dobę. Oprócz tradycyjnego sposoby podawania kwasu w tabletkach, producenci oferują również dożylny sposób podania, które sprawdzić się mogą w przypadkach ekstremalnego zmęczenia lub w trakcie silnych epizodów na tle nerwicowym.

Należy pamiętać, że wiele produktów spożywczych zawiera kwas alfa-liponowy w bardzo małych ilościach. Należą do nich szpinak, brokuły, bataty, ziemniaki, drożdże, pomidory, brukselka, marchew, buraki i otręby ryżowe. Czerwone mięso, a w szczególności mięso organiczne, jest dobrym źródłem kwasu alfa-liponowego.

Możliwe skutki uboczne

Wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych może wystąpić w przypadku złego dawkowania. Wówczas najczęstszymi objawami są: biegunki, alergie skórne, bóle brzucha, wymioty oraz zawroty głowy. Kwas alfa-liponowy nie był dotychczas testowany na kobietach w ciąży, dlatego młode mamy powinny wstrzymać się ze stosowaniem tego preparatu.

Do kogo przeznaczony jest kwas alfa-liponowy?

Kwas alfa-liponowy w dawkach profilaktycznych mogą przyjmować wszyscy, którzy są zainteresowani jego efektami terapeutycznymi. Szczególną uwagę powinny jednak zachować osoby z alergiami, przewlekle chore oraz kobiety w ciąży. W ich przypadku ważne będzie skonsultowanie suplementacji z lekarzem rodzinnym. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *