Wpływ narkotyków na organizm człowieka

Narkotyki to substancje psychoaktywne, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie mózgu. Początkowo powodują rozluźnienie organizmu, a w niektórych przypadkach, wzrost produktywności oraz lepsze efekty uczenia się. Z tego powodu są popularne wśród młodych osób, które nie zdają sobie sprawy z groźnych konsekwencji wynikających z przyjmowania narkotyków.

Wpływ narkotyków na mózg i jego funkcjonowanie

Substancje psychoaktywne działają bezpośrednio na mózg, zmuszając go do bardziej intensywnej pracy. Organ, który nie jest przystosowany do takiej stymulacji, otrzymuje zbyt wiele bodźców, które mogą powodować jego uszkodzenie. Jednak osoba, która zaczyna zażywać narkotyki, nie odczuwa jeszcze ich negatywnych skutków. Czuje się pobudzona, ma złudnie więcej energii oraz odbiera więcej bodźców ze środowiska. Przez to uzależnienie od narkotyków postępuje bardzo szybko i jest trudne do wyleczenia.

Wpływ narkotyków na układ krążenia

Z powodu zwiększonego dostarczania bodźców, organizm odczuwa większy stres. Powoduje to podwyższenie ciśnienia krwi oraz tętna. Powoduje to kilkukrotnie większe ryzyko zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. Oba te schorzenia mogą doprowadzić do śmierci osoby przyjmującej narkotyki. Co ważne, może to nastąpić już przy pierwszym kontakcie z substancjami psychoaktywnymi, z powodu reakcji organizmu na szok spowodowany przyjmowanie narkotyków.

Wpływ narkotyków na układ pokarmowy

W przypadku niektórych narkotyków, u osób uzależnionych występuje szczękościsk. Jego przyczyną są skurcze mięśni wokół szczęki. Powoduje to nadmierna nerwowość. Wynika ona z zaburzeń psychicznych, które są spowodowane uzależnieniem. Częste występowanie szczękościsku powoduje wytarcie szkliwa nazębnego, a w konsekwencji może prowadzić do utraty zębów.

Przyjmowanie narkotyków zaburza również pracę ślinianek. Suchość w ustach, spowodowana niewystarczającą ilością śliny, powoduje niedokładne strawienie pokarmu w pierwszej fazie spożywania pokarmu.

Uzależnienie od narkotyków

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych postępuje szybko i jest trudne do leczenia. Mówimy o dwóch rodzajach uzależnienia: biologiczne oraz psychiczne. Uzależnienie biologiczne to konieczność ze strony organizmu przyjmowania substancji. Brak dostępu do nich powoduje negatywne objawy ze strony ciała, takie jak skoki ciśnienia lub zaburzenia równowagi. Natomiast uczucie złudnego szczęścia i kontroli, jakie pojawia się podczas zażywania narkotyków, powodują uzależnienie psychiczne. Osoby uzależnione nie chcą dopuścić do siebie tej wiedzy, pewne, że są w stanie zerwać z nałogiem w każdej chwili. Wraz z postępowaniem uzależnienia, rośnie moc przyjmowanych substancji. Mózg, któremu są dostarczane mocne bodźce, szybko przyzwyczaja się do obecnej sytuacji. Dlatego osoba uzależniona potrzebuje coraz to nowych i mocniejszych stymulacji. Im mocniejsze narkotyki, tym większe ryzyko uzależnienia oraz destrukcji organizmu.

Uzależnienie od narkotyków powoduje agresję oraz niekontrolowane zachowania. Może dochodzić do zaburzeń pamięci. Tak zwanych „czarnych plam”, czyli momentów, których chora osoba nie pamięta. Aby wrócić do poczucia kontroli, uzależniony sięga po kolejne substancje, które przynoszą mu ulgę.

Detoks

Odstawienie narkotyków, w przypadku uzależnienia powinno odbywać się wyłącznie pod kontrolą wykwalifikowanych osób, które mają doświadczenie w prowadzeniu odwyków. Objawy odstawienia są wyniszczające dla organizmu i są to m.in. skoki ciśnienia krwi lub zaburzenia ze strony układu nerwowego. Chory nie może panować nad swoimi reakcjami, stwarzając zagrożenie dla siebie oraz osób w jego otoczeniu.

Już w czasie 12 godzin po odstawieniu pojawia się rozdrażnienie oraz zaburzenia snu. Dodatkowo mają miejsce stany depresyjne oraz napady lęku. Dlatego chory podczas detoksu musi przebywać pod stałym nadzorem specjalistów.

Aby detoks przebiegł prawidłowo, chory musi zdać sobie sprawę z uzależnienia. Dopiero w takim wypadku, proces leczenia będzie postępował prawidłowo.

Pierwszym etapem leczenia uzależnienia od narkotyków jest detoks. Polega on na pozbyciu się z organizmu toksyn w postaci substancji psychoaktywnych, które wyniszczają ciało. Trwa on kilka dni i pomaga w leczeniu uzależnienia biologicznego. Odbywa się pod okiem wykwalifikowanego personelu, który może podawać choremu leki na uspokojenie oraz leki przeciwzapalne, które pomagają ustabilizować pracę narządów.

Leczenie uzależnienia psychicznego

Dopiero po detoksie, który, w zależności od pacjenta, trwa od kilku do kilkunastu dni, można przystąpić do leczenia uzależnienia psychicznego. Odbywa się to w ośrodku leczenia uzależnień, który jest dostosowany do przyjmowania pacjentów z zaburzeniami psychicznymi spowodowanymi przyjmowaniem narkotyków. W zależności od preferencji pacjenta oraz na podstawie rozmowy ze specjalistą, jest dobierana odpowiednia terapia – indywidualna lub w grupie. Można również łączyć obie rodzaje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *