Jak powiedzieć bliskim o swoim nałogu

Jak powiedzieć bliskim o swoim nałogu

Uzależnienie jest chorobą, która może dopaść każdego, niezależnie od płci. Dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Nie istnieje czynność bądź substancja, od której nie można się uzależnić, ponieważ jest to zaburzenie nabyte, jakie występuje na podłożu psychicznym. Zmaganie się z nałogiem jest niezwykle trudne dla każdego, szczególnie jeśli jest to zaburzenie, które ukrywa się przed bliskimi. Możliwość rozmowy i wsparcie od najbliższych osób jest czymś, co jest niezbędne w walce o trzeźwość. Jak powiedzieć bliskim o swoim nałogu? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Czym jest uzależnienie i jak je rozpoznać?

Uzależnieniem nazywa się niemożliwość zaprzestania wykonywania danej czynności bądź zażywania różnego rodzaju substancji psychoaktywnych. Jest to całkowita utrata kontroli nad własnymi wyborami, ponieważ życiem uzależnionego rządzi jego nałóg. Zaburzenie, jakim jest uzależnienie, nabywa się na podstawie różnych czynników. Przyczynić się do tego mogą geny, sytuacja życiowa, jak i trudne sytuacje, które spowodowały traumę. Istnieje wiele rodzajów tej choroby, ponieważ uzależnić się można od wszystkiego. O uzależnieniu można mówić, gdy chory:

  • wykazuje silne chęci zażywania substancji bądź wykonywania czynności;
  • traci kontrolę nad własnym zachowaniem;
  • nie zaprzestaje szkodliwych dla niego zachowań, mimo że mają negatywny wpływ na jego życie i zdrowie;
  • posiada coraz większą tolerancję na zażywane substancje lub emocje wywoływane przez wykonywane czynności;
  • nie potrafi wyjść z nałogu, mimo utraty codziennych dóbr, pracy, a nawet najbliższych osób.

Walka z uzależnieniem to żmudny i ciężki proces dla każdego, dlatego niezwykle pomocnym czynnikiem jest wsparcie najbliższych. Jest to niezwykle ważne, szczególnie w początkowych etapach wyjścia z nałogu, gdy uzależnionemu najciężej wytrwać w postanowieniu bycia trzeźwym. Niezależnie od rodzaju uzależnienia, odpowiednie narzędzie do walki z nim, to niebycie i nieczucie się samotnym. Jeśli nie wiesz, jak powiedzieć bliskim o swoim nałogu, sprawdź, jakie masz możliwości działania!

Jak powiedzieć bliskim o swoim nałogu?

Rozmowa z bliskimi na temat swojego nałogu to ciężki i trudny dla każdego chorego proces. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ najczęściej odczuwaną emocją przez uzależnionych jest wstyd. Nieumiejętność poradzenia sobie z problemami, jak i własnymi emocjami potrafi być niezwykle frustrująca. Wpływa to także na powstawanie kolejnych zaburzeń na podłożu psychicznym. Chorym ciężko rozmawiać z bliskimi o uzależnieniu także dlatego, że jest to swego rodzaju deklaracja trzeźwości, która wynika z chęci walki z chorobą. Podczas procesu wychodzenia z uzależnienia konieczne jest wsparcie najbliższych, ponieważ wpływa to pozytywnie na umiejętność wytrwania w trzeźwości.

Przygotowanie się do rozmowy

Umiejętność odpowiedniej komunikacji między członkami rodziny jest niezbędna, jeśli chodzi o walkę z uzależnieniem. Otwarte powiedzenie o swoim problemie może być dla niektórych niemożliwe. Z tego względu warto przygotować się do rozmowy, jednakże nie należy z nią zwlekać, ponieważ w przypadku uzależnień istotna jest szybka i fachowa pomoc. Konieczne jest tutaj początkowe poradzenie sobie z własnymi emocjami, których w pierwszej fazie trzeźwienia jest aż nadto. Jeśli zacząłeś już uczęszczać na terapię, pomocna może okazać się interwencja psychoterapeuty, który doradzi jak ukierunkować temat rozmowy z bliskimi.

Jeśli jednak rozmowa z najbliższymi to możliwość rozpoczęcia leczenia, nie wahaj się i nie zwlekaj z wykonaniem pierwszego kroku. Rozpoczęcie rozmowy i informowanie o chorobie może wydawać się trudne. Najczęściej jednak Twoi bliscy chcą dla Ciebie dobrze. Niekiedy nawet zdają sobie sprawę z istoty problemu, jednakże sami nie potrafią rozpocząć konwersacji dotyczącej tego tematu. Powiedzenie bliskim o swoim nałogu to odważny i wielki krok do lepszego jutra, ponieważ zwykle wiąże się to z rozpoczęciem lub kontynuowaniem leczenia psychoterapeutycznego.

Wspólna terapia jako sposób rozmowy

Jeśli zmagasz się z uzależnieniem i nie potrafisz komunikować się z bliskimi Ci osobami, rozwiązaniem dla Twojego problemu może być terapia, którą odbędziecie wspólnie. Jest to niebywała okazja do wzajemnego zrozumienia swoich uczuć i możliwość konwersacji na temat problemu, z jakim się chcesz uporać. Wspólna terapia z bliskimi nie tylko pomoże Ci powiedzieć im o swoim nałogu, lecz także przedstawi narzędzia do przyszłej pracy nad sobą. W przypadku choroby, jaką jest uzależnienie, konieczne jest oparcie w bliskich, którzy są w stanie pomóc w kryzysowej sytuacji. Wspólna terapia jest także metodą na uporanie się z emocjami dotyczących uzależnienia bliskiej im osoby.

Jeśli nie umiesz rozmawiać – napisz!

W przypadku nieumiejętności poradzenia sobie z emocjami podczas rozmowy z bliskimi o nałogu nie warto zrażać się na wstępie i spróbować innych możliwości. Jedną z nich jest napisanie listu, w którym nakreślisz swoje emocje i opiszesz problem z uzależnieniem. Choć może wydawać się to z pozoru błahe, jest to niezwykle pomocne narzędzie, które umożliwia Ci komunikację z rodziną lub przyjaciółmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *