Detoks – tylko w profesjonalnych rękach

detoks tylko w profesjonalnych rękach

Uzależnienie jest ciężką i trudną do pokonania chorobą, której nieleczenie może prowadzić do wielu negatywnych skutków, w tym nawet śmierci. Wyjście z nałogu jest możliwe, należy jednak wiedzieć, jak powinno to wyglądać, aby nie doprowadzić do nawrotu choroby. Szczególne znaczenie ma to w przypadku uzależnień fizycznych. Ich skutki mogą być odczuwane na podłożu fizjologicznym. Uzależnieni w wyniku odstawienia substancji psychoaktywnych, czy też alkoholu doznają silnych reakcji organizmu, które są niekiedy trudne do wytrzymania. Z tego względu przeprowadzany jest detoks, mający na celu oczyszczenie organizmu ze wszelkich toksyn, które dostarczone zostały wraz ze środkami stymulującymi.

Czym jest detoks?

Detoks to nic innego, jak odtruwanie organizmu, które przeprowadzane jest w przypadku leczenia uzależnień alkoholowych i narkotykowych. Jest on niezbędną formą pomocy dla osoby chorej, aby mogła zacząć proces trzeźwienia. Wyjście z nałogu jest trudną do wytrwania walką ze względu na fizyczne dolegliwości, jakie odczuwa uzależniony. Przez kilka lub kilkanaście pierwszych dni od odstawienia substancji stymulującej. Organizm nie umiejąc poradzić sobie z brakiem środków odurzających, zaczyna wysyłać sygnały zarówno na podłożu psychicznym, jak i fizycznym, co jest nie tylko trudne, lecz również niesamowicie bolesne.

Cel detoksu organizmu

Podstawowym założeniem detoksykacji organizmu z alkoholu, czy też środków odurzających jest rozpoczęcie leczenia, jak i procesu trzeźwienia. Osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych, mogą mieć problem z zaprzestaniem ich zażywania ze względu na symptomy fizyczne. Mowa o zespole abstynencyjnym, który charakteryzuje się szeregiem objawów, jakie odczuwa chory na podłożu fizycznym. Należą do nich: drgawki, majaczenie, drżenie mięśni, bóle głowy i brzucha, nudności, omamy, stany lękowe, stany depresyjne, zwiększona drażliwość, agresja.

Komu potrzebny jest detoks?

Detoks organizmu jest dla osób, które borykają się z chorobą, jaką jest uzależnienie. Jest on niezbędny w przypadku nałogu alkoholowego lub narkotykowego ze względu na fizyczne skutki w organizmie, jakie zachodzą po odstawieniu danej substancji. Potrzebują go osoby, które od dłuższego czasu są w ciągu zażywania. Również jednak te, które nie potrafią odstawić środka stymulującego przez nasilone objawy i dolegliwości fizyczne. Czas detoksykacji organizmu jest zależny od długości spożywania alkoholu lub narkotyków, jednakże nie przekracza on 10 dni. Początkowe fazy są niezwykle bolesne, dlatego w tym celu stosowane są konkretne środki mające na celu zminimalizowanie bólu i objawów odstawiennych.

Detoks w profesjonalnych rękach – jak wygląda proces odtruwania organizmu?

Aby rozpocząć proces odtruwania organizmu, jakim jest detoks, należy określić stan zdrowia pacjenta. Priorytetem, który pozwoli zobrazować, jakie zniszczenia w organizmie zdołał uczynić środek uzależniający, jest wykonanie badań takich jak morfologia, czy ekg. Jest to niezbędne także do tego, aby móc nakreślić plan i czas leczenia. Kolejną fazą jest detoksykacja mająca na celu wypłukanie z organizmu wszelkich toksyn pozostawionych przez alkohol lub narkotyki. W późniejszym czasie zaleca się nawodnienie organizmu i regularne wspomaganie narządów wewnętrznych poprzez farmakoterapię. Proces odtruwania organizmu jest początkiem walki, jaką podejmuje chory, aby skończyć z nałogiem. Istotą wychodzenia z uzależnienia jest dalsze leczenie, które może być zarówno psychologiczne, jak i w postaci farmakoterapii.

detoks - tylko w profesjonalnych rękach

Detoks – tylko w rękach profesjonalisty.

Uzależnienie od alkoholu, czy też substancji psychoaktywnych jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i może prowadzić nawet do śmierci. W przypadku tego typu nałogów chorzy potrzebują detoksu, który pomoże pozbyć się z organizmu toksyn i substancji stymulujących. Negatywne następstwa długotrwałego zażywania środków odurzających, a następnie nagłego ich odstawienia są niezwykle trudne do wytrwania, jak również bolesne. Chorzy odczuwają to zarówno na podłożu psychicznym, jak i fizycznym.

Choć nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby przeprowadzać odtruwanie w domu, warto z tego pomysłu zrezygnować i oddać się w ręce specjalistów. Przede wszystkim dlatego, że skutki odstawienne potrafią być na tyle nieprzyjemne i uporczywe, że choremu trudniej wytrwać w swoim postanowieniu trzeźwości. Silna potrzeba zażycia, jak również dolegliwości bólowe mogą powodować sięgnięcie po używkę. Podczas detoksu w specjalistycznym ośrodku, uzależniony może liczyć na łagodzenie następstw, jakie pojawiają się po odstawieniu środków stymulujących poprzez stosowanie leków przeciwbólowych, nasennych, jak również uspokajających. Detoks organizmu w rękach specjalisty to także gwarancja bezpieczeństwa. Proces odtruwania potrafi być niebezpieczny, ponieważ u chorego może wystąpić zawał serca, czy też udar mózgu. Niezbędna jest zatem fachowa i całodobowa pomoc, której nie zawsze można oczekiwać w domu rodzinnym uzależnionego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *