Detoks – co mówią o nim badania naukowe?

Detoksykacja

Detoks jest jednym ze środków stosowanych w leczeniu alkoholizmu i narkomanii. Uzależnienie od substancji psychoaktywnych powoduje zmiany w organizmie zarówno na podłożu psychicznym, jak i fizycznym. W praktyce oznacza to, że osoba uzależniona, która pragnie podjąć walkę z uzależnieniem, odczuwa tego skutki nie tylko w psychice, lecz również w swoim ciele. Organizm nie może poradzić sobie z brakiem środka stymulującego i wysyła sygnały, które są niezwykle bolesne i ciężkie do wytrwania. Tego typu stan określa się zespołem odstawiennym. Aby złagodzić jego skutki, uzależnionym poleca się detoks organizmu. Czym jest i co mówią o nim badania naukowe? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Czym jest detoks?

Detoksem nazywamy odtruwanie organizmu, które jest niezbędne w celu pozbycia się toksyn i szkodliwych substancji, które dostały się wraz z zażywaną substancją psychoaktywną, czy też alkoholem. Uzupełniane są płyny i witaminy takie jak magnez, potas czy B1. Detoks trwa od kilku do kilkunastu dni i pomaga przetrwać pierwsze dni bez używki, które są najbardziej dotkliwie odczuwane. Warto jednak pamiętać, iż są to pierwsze kroki, jakie powinien podjąć uzależniony. Proces trzeźwienia bowiem trwa przez całe życie. Polecany jest on przede wszystkim osobom, które borykają się z uzależnieniem fizycznym, które trwa od kilku lat. Wieloletnie zażywanie substancji stymulujących powoduje ogrom szkód w organizmie, jednak ich odstawienie wiąże się z tak dużym szokiem, że ciało nie potrafi sobie z tym poradzić i wysyła sygnał w postaci szeregu dotkliwych symptomów. Stan ten określany jest jako zespół abstynencyjny lub odstawienny.

Czym jest zespół abstynencyjny?

Zespołem odstawienia nazywa się szereg objawów, które występują w organizmie po odstawieniu alkoholu lub narkotyków. Są to dolegliwości zarówno psychiczne, jak i fizyczne, które są trudne do wytrzymania dla osoby zmagającej się z uzależnieniem. Można do nich zaliczyć:

– bóle, drżenie i kurcze mięśni;

– stany lękowe;

– rozdrażnienie;

– bóle głowy;

– nudności;

– wymioty;

– nadwrażliwość na światło i dźwięki;

– bezsenność;

– zwiększona potliwość;

– spadki nastroju;

– podwyższone ciśnienie;

– osłabienie apetytu;

– gorączka;

– kołatanie serca;

– szum w uszach;

– mrowienie kończyn

– problemy z koncentracją.

W przypadku ciężkich i wieloletnich uzależnień u chorego w przypadku odstawienia używki mogą wystąpić zaburzenia świadomości i napady drgawek.

Co o detoksie mówią badania naukowe?

Odtruwanie organizmu jest rekomendowanym przez lekarzy środkiem, który stosuje się w celu wsparcia uzależnień. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, iż nie jest to metoda leczenia, a jedynie wsparcie, które ma za zadanie pomóc choremu przetrwać pierwsze dni odstawienia używki, które są najtrudniejsze do wytrwania ze względu na możliwe występowanie zespołu abstynencyjnego.

Detoks jest poleca się ze względu na jego charakter. Terapeuta dopasowuje go indywidualnie do stanu każdego chorego, jak i etapu uzależnienia, na którym się on znajduje. Uzupełnia się płyny i witaminy, które wypłukały zażywane środki psychoaktywne, czy też alkohol. Ma on pozytywny wpływ na organizm, jak również proces leczenia, który staje się nieco łatwiejszy do zniesienia dla chorego, który boryka się z uzależnieniem.

Jak przeprowadzić detoks?

Na temat przeprowadzania detoksu stosowanego w celu wsparcia leczenia uzależnień przeprowadzono wiele badań. Szczególnie zwrócono uwagę na skuteczność, jak i działanie w początkowej fazie leczenia, która jest najcięższa do wytrwania dla chorego.
Na podstawie badań przeprowadzonych wśród borykających się z nałogami alkoholowymi i narkotykowymi ustalono, że skuteczność detoksu przeprowadzana w ośrodkach leczenia uzależnień jest większa w porównaniu z tym, które są podejmowane samodzielnie przez chorych. Jest to częste zjawisko w przypadku wieloletnich uzależnień, które wiążą się z ciężkimi do wytrwania skutkami ubocznymi odstawienia używek. Bolesne dolegliwości potrafią być tak silne, iż powstaje ogromne ryzyko sięgnięcia po alkohol lub narkotyki i powrót do nałogu.

O takich sytuacjach nie można mówić w przypadku skorzystania ze specjalistycznej pomocy, jeśli chodzi o detoks organizmu. Podczas zamkniętego pobytu w ośrodku pacjent nie ma możliwości aplikowania substancji psychoaktywnych. Skutki odstawienne są łagodzą dostarczane płyny, witaminy i środki uśmierzające ból. Podczas pobytu w ośrodku jest także możliwość podjęcia psychoterapii, która jest jedyną szansą na pozostanie w trzeźwości.

Wyniki badań, które przeprowadzili naukowcy są jednoznaczne. Jest on jedną opcji, która umożliwia uzależnionemu rozpoczęcie leczenia choroby nałogowej. Usuwając toksyny z organizmu i dostarczając niezbędne płyny, pomaga przetrwać najgorsze symptomy odstawienia używki, dzięki czemu ma pozytywny wpływ na cały organizm. Najlepiej przeprowadzić go pod okiem specjalistów, którzy mają doświadczenie w niesieniu pomocy uzależnionym.

Podobną jednoznaczność można zauważyć w badaniach na temat detoksu jako jedynej formy terapii. Terapeuci ją odradzają ze względu na szybką możliwość powrotu do nałogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *