Metoda odtruwania – chelatacja

Metoda odtruwania - chelatacja

Uzależnienie to choroba, którą się leczy, jednakże proces trzeźwienia trwa przez całe życie. W przypadku nałogów alkoholowych, jak i narkotykowych można mówić o uzależnieniu zarówno na podłożu fizycznym, jak i psychicznym. W praktyce oznacza to jedno – jeśli chory decyduje się na leczenie, może odczuwać skutki odstawienia używki. Stan ten określany jest jako zespół odstawienny. Z tego względu w początkowej fazie leczenia uzależnień fizycznych specjaliści zalecają detoks. Jego celem jest złagodzenie dolegliwości, które potrafią być na tyle bolesne, że istnieje ogromne ryzyko sięgnięcia po kolejną dawkę środka uzależniającego. Jednym ze sposobów, które stosują specjaliści w niesieniu pomocy chorym nałogowo, jest chelatacja. Metoda odtruwania, którą dedykują również chorym na miażdżycę. Czym jest i jak może pomóc uzależnionym? Przekonaj się sam!

Leczenie uzależnień

Leczenie uzależnienia może wydawać się początkowo trudne, ponieważ jest to skomplikowany proces, jednakże jest możliwe do wykonania. Każdy rodzaj nałogu leczy się przede wszystkim psychoterapią, która jest niezbędnym czynnikiem mogącym zwalczyć chorobę. W przypadku uzależnień narkotykowych i alkoholowych konieczny jest także detoks, który stosowany jest w celu odtruwania chorego. Jest to niezbędne ze względu na to, iż stosowane używki są skrajnie niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ powodują ogromne zmiany w organizmie. Odstawienie środka uzależniającego wiąże się zatem z zaburzeniem procesów metabolicznych, które dotychczas miały miejsce na co dzień. Są to symptomy określane jako zespół odstawienia. Potrafią być niezwykle bolesne i trudne do wytrwania, co może skutkować powrotem do nałogu. Wskutek tego stosuje się także metody odtruwania, które mają na celu złagodzenie dolegliwości, jakie mogą wystąpić. Biorąc pod uwagę skutki uboczne odstawienia używek, detoks i odtruwanie organizmu powinny odbywać się pod okiem specjalistów, mogących stale monitorować stan zdrowia chorego.

Cel odtruwania organizmu

Detoks stosujemy w przypadku leczenia uzależnień alkoholowych i narkotykowych. Jest on niezbędny ze względu na szkody, jakie wyrządziły w organizmie szkody. Celem odtruwania organizmu jest pozbycie się toksyn z krwiobiegu, które dostały się wraz z używką. Pomaga on przerwać ciąg spożywania alkoholu lub środków odurzających. Łagodzi on także dolegliwości bólowych i zaburzeń psychicznych, które pojawiają się wraz z odstawieniem. Jest także początkiem nowego rozdziału, jaki zaczyna osoba uzależniona.

Chelatacja jako jedna z metod odtruwania

Jednym ze stosowanych środków leczenia uzależnień jest chelatacja. Jest to metoda, która polega na podawaniu uzależnionemu chelatorów w celu usunięcia z organizmu toksyn i metali ciężkich, które dostały się do organizmu podczas spożywania alkoholu i zażywania narkotyków. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny, jeśli uzależnienie jest wieloletnie. Przez taki okres w organizmie zaszły ogromne zmiany, w których zwalczeniu może pomóc chelatacja. Strategią tego leczenia jest kwas wersenowy, nazywany również EDTA. Zadaniem kwasu jest oczyszczanie naczyń krwionośnych ze złogów wapniowo-cholestorolowych. Bardziej ukrwiony organizm szybciej się regeneruje, dzięki czemu uzależniony w krótszym czasie dojdzie do siebie, jeśli występują dolegliwości odstawienne

Jak przebiega chelatacja?

Decydując się na odtruwanie organizmu poprzez chelatację, warto wiedzieć, czego można się spodziewać. Jest to metoda, która polega na dożylnym lub doustnym podaniu preparatu z kwasem wersenowym, tzw. EDTA. Wprowadzenie do organizmu kwasu powoduje, iż przechwytuje on zarówno metale ciężkie, jak i szkodliwe środki chemiczne, które dostały się wraz ze spożywanymi substancjami odurzającymi. W ten sposób dochodzi do oczyszczenia krwiobiegu ze złogów, które tam powstały. W dni, w które do organizmu nie jest wpuszczany kwas wersenowy, należy trzymać się zasad zaleconych od lekarza. Należą do nich:

– przyjmowanie żelaza, wapnia, magnezu i cynku;
– dostarczanie kwasu omega-3;
– odpowiednia ilość wypijanych płynów – co najmniej 2 l;

W przypadku występowania nie tylko zaburzeń na podłożu fizycznym, lecz również psychicznym, stosuje się również kwas alfa lipidowy. Jego działanie wspomaga odtruwanie i usuwanie z organizmu rtęci, której nadmiar jest odpowiedzialny za zaburzenia wydzielania dopaminy, tzw. hormonu szczęścia. Niedobór dopaminy skutkuje obniżeniem nastroju, jednakże, gdy trwa zbyt długi okres, może prowadzić do ciężkich zaburzeń psychicznych, np. depresji.

Chelatacja jest innowacyjną metodą, którą od niedawna wykorzystuje się w leczeniu uzależnień alkoholowych i narkotykowych. Historia chelatacji w medycynie jest jednak dłuższa, ponieważ jest to jeden ze środków, który wykorzystuje się do leczenia różnorakich schorzeń i dolegliwości. Stosuje się ją w przypadku:

– chorób wieńcowych;
– miażdżycy;
– zatorowości płuc;
– zatruć metalami ciężkimi;
– depresji;
– nadciśnienia;
– zespołu przewlekłego zmęczenia;
– przewlekłego zapalenia trzustki, które może wywołać nadmierne spożywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *