Padaczka alkoholowa, jak szybko i skutecznie zareagować?

Zbyt długie i nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do uzależnienia, które występuje zarówno na podłożu psychicznym, jak i fizycznym. Alkohol jest substancją trującą dla organizmu, jaka powoduje szereg zniszczeń i długotrwałych skutków, których niekiedy nie można zniwelować, czy też odwrócić. Osoby zmagające się z chorobą alkoholową mają problem z odstawieniem używki ze względu na negatywne następstwa, które pojawiają się w organizmie. Jednym z nich jest padaczka alkoholowa, którą nazywa się napad drgawek. Może wystąpić u osób, które drastycznie zaprzestały spożycia alkoholu, jak również zmagają się z zespołem odstawiennym. Czym jest padaczka alkoholowa i jak szybko, a zarazem skutecznie zareagować? Poniżej znajdziesz odpowiedź!

Czym jest padaczka alkoholowa?

Padaczka alkoholowa odbiega od klasycznej, której przyczyn powstawania do tej pory nie ustalono. W przypadku padaczki alkoholowej przyczyną jest substancja niezwykle szkodliwa dla organizmu, czyli alkohol, a dokładnie jego odstawienie. Jest to trucizna, której spożywanie znacznie zwiększa próg drgawkowy. W przypadku długotrwałego lub wieloletniego picia nagłe jego zaprzestanie jest równoznaczne z obniżeniem tego progu. Skutkiem tego są napady drgawek, które łudząco przypominają padaczkę. Padaczka alkoholowa jest także jednym z symptomów zespołu odstawiennego, który występuje u uzależnionego w momencie, gdy zaprzestaje dostarczania używki do organizmu.

Objawy padaczki alkoholowej

Symptomy padaczki alkoholowej łudząco przypominają padaczkę, która spowodowana jest zaburzeniami biochemii mózgu. Są to napady drgawkowe, nazywane pierwotnymi uogólnionymi. Nie pojawiają się jednak żadne objawy sugerujące jej wystąpienie takie jak aura. U osoby, która dostaje napadu padaczki alkoholowej dochodzi do utraty świadomości, przez co najczęściej upada. Pojawiają się nie tylko drgawki, lecz także skurcze mięśni całego ciała. Chory może się prężyć i wyginać, a także stracić kontrolę nad zwieraczami, przez co dochodzi do oddania moczu lub stolca. Należy także uważać, aby nie doszło do przegryzienia języka, ponieważ istnieje ogromne ryzyko zadławienia. Jest niebezpieczna dla zdrowia również dlatego, że podczas napadu wzrasta ciśnienie krwi i przyspiesza akcja serca. Choć padaczka alkoholowa wykazuje się zwykle jednorazowym wystąpieniem, u niektórych osób, które nadmiernie i przez wiele lat spożywały alkohol, występuje stan padaczkowy. Jest on niezwykle niebezpieczny i może prowadzić do śmierci. Określany jako stan zagrożenia życia wymaga niezwłocznej hospitalizacji i pomocy lekarskiej. Objawia się poprzez występowanie licznych ataków drgawkowych, które występują w krótkim odstępie czasu od siebie. Podczas stanu padaczkowego uzależniony nie odzyskuje świadomości.

Przyczyny padaczki alkoholowej

Alkohol jest substancją, która powoduje szereg zniszczeń zarówno w ciele, jak i mózgu człowieka. Jego nadmierne używanie prowadzi do zaburzeń funkcji kanałów wapniowych, elektrolitowych, a także powoduje spadek hamującego kwasu gamma-aminomasłowego, w skrócie GABA. Jest to także substancja, która powoduje trwałe uszkodzenia w mózgu. Choć najczęstszą przyczyną padaczki alkoholowej jest nagłe odstawienie używki, może ona pojawić się również po długim czasie abstynencji. Tego typu zjawisko nazywane jest padaczką utrwaloną, która występuje u 25% uzależnionych będących w abstynencji. Odpowiadają za to najczęściej urazy czaszkowo-mózgowe.

Pierwsza pomoc przy padaczce alkoholowej

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów sugerujących chorobę liczy się szybka reakcja i czas. Podstawą przy udzielaniu pierwszej pomocy osobie, która zmaga się z padaczką alkoholową, jest zapewnienie jej bezpieczeństwa. Odbywa się to poprzez zabezpieczenie zarówno miejsca, w jakim doszło do napadu drgawkowego, jak i głowy osoby chorej. Jest to niezbędne do ochrony przed urazami, które mogą trwale uszkodzić mózg, jak i doprowadzić do śmierci. Choć mogłoby się wydawać, że w tym celu sprawdzi się poduszka, jest to błędne myślenie. Najbezpieczniejszym wyborem jest objęcie głowy dłońmi tak, aby nie podnosić jej do góry. W takiej pozycji należy utrzymać chorego do momentu, gdy ustąpią drgawki. Konieczne jest wtedy ułożenie go w pozycji bocznej ustalonej, która zapewni mu niezbędne bezpieczeństwo. Jest to także gwarancja, że nie dojdzie do zachłyśnięcia się lub zakrztuszenia. Drgawki powinny ustąpić po kilku minutach, zwykle po dwóch lub trzech. Gdy masz pewność, że chory jest w bezpiecznej pozycji i nic mu nie zagraża, wezwij zespół pogotowia ratunkowego. Do czasu przyjazdu służb ratunkowych nie należy podawać zarówno jedzenia, jak i picia.

Leczenie padaczki alkoholowej

Po wystąpieniu napadu drgawkowego po raz pierwszy wykonywane są odpowiednie badania, których zadaniem jest potwierdzenie, iż przyczyną jego powstania jest zespół abstynencyjny. Jest to niezbędne, aby wykluczyć innego rodzaju czynniki, np. urazy głowy. Jeśli był to napad padaczki alkoholowej zalecana jest detoksykacja alkoholowa organizmu, jak i poddanie się leczeniu odwykowemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *