Przeciwwskazania do wykonania detoksykacji alkoholowej organizmu

Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do wielu negatywnych następstw, w tym uzależnienia, które występuje u człowieka na podłożu fizycznym. Jest to choroba, która może spotkać każdego, niezależnie od płci, czy też wieku. Rozpoczęcie walki z uzależnieniem wiąże się z koniecznością całkowitego usunięcia alkoholu ze swojego życia, co jest niezmiernie trudne i bolesne dla chorego. W praktyce oznacza to, że osoba, która popadła w nałóg alkoholowy nie może przestać pić bez fizycznych tego skutków, jakie pojawią się po odstawieniu substancji. Stan ten nazywany jest zespołem odstawiennym, przy którego wystąpieniu zalecany jest detoks. Niestety istnieją przeciwwskazania do wykonania detoksykacji alkoholowej organizmu. Jakie? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Czym jest detoksykacja alkoholowa i kiedy należy ją wykonać?

Detoksykacją alkoholową organizmu nazywa się odtruwanie organizmu po długotrwałym spożywaniu alkoholu. Jej celem jest usunięcie z organizmu toksyn, jak i negatywnych następstw, które pozostawiła substancja. Jest zalecana osobom, które nadmiernie nadużywają alkoholu, przez co nie mogą go odstawić bez fizycznych tego skutków. Występuje wówczas zespół odstawienny, który powoduje szereg nieprzyjemnych i bolesnych dla chorego objawów. Należą do nich:
● bóle mięśni i głowy;
● nadmierna potliwość;
● nudności i wymioty;
● bóle brzucha i biegunki;
● rozdrażnienie;
● agresja;
● zaburzenia snu;
● napady lęku;
● omamy i majaczenie.

Występowanie tego typu objawów może świadczyć o uzależnieniu, co jest równoznaczne z utratą kontroli nad ilością, jak i częstotliwością spożywania alkoholu. Detoksykacja alkoholowa powinna jednak być wykonywana pod okiem specjalisty. Przede wszystkim dlatego, iż jest to niezwykle bolesne i trudne do wytrzymania dla chorego, lecz również dlatego, że nie zawsze istnieją wskazania do jej wykonania. Największy wpływ na to ma stan zdrowia uzależnionego i skala zniszczeń, jakich zdołał dokonać alkohol w organizmie. Detoksykacja alkoholowa jest początkiem drogi, jaką podejmuje osoba w nałogu, która chce się go skutecznie pozbyć. Należy pamiętać, iż nie jest to magiczny sposób, jaki całkiem wyleczy z uzależnienia. Potrzebna jest do tego odpowiednia psychoterapia, na którą musi zdecydować się sam uzależniony. Celem detoksu jest poprawienie stanu zdrowia pacjenta, aby mógł on podjąć należną walkę.

Jak przebiega detoksykacja alkoholowa?

Detoks alkoholowy trwa najczęściej od kilku do kilkunastu dni. Jest to zależne przede wszystkim od tego, przez jaki okres był dostarczany alkohol do organizmu. Jego zadaniem jest zniwelowanie skutków spożywania substancji, które występują zarówno na podłożu psychicznym, jak i fizycznym. W okresie detoksykacji usuwane są toksyny z organizmu, a także uzupełniane płyny, witaminy i minerały, których brakuje w organizmie. Podawane są wówczas:
● potas;
● magnez;
● witamina B1.

Podczas detoksu stosowane są różnorodne środki, których zadaniem jest uśmierzenie bólu, z którym zmaga się chory. Jest to niestety skutek uboczny nadmiernego spożywania alkoholu, który sieje zniszczenie w gospodarce jonowo-elektrolitowej. Wykorzystuje się także leki wpływające na stan psychiczny, np. uspokajające lub nasenne. Detoksykacja alkoholowa nie jest zalecana w warunkach domowych ze względu na konieczność monitorowania stanu zdrowia uzależnionego. Nie należy zapominać, że do tego typu zabiegu muszą zostać spełnione odpowiednie warunki. Z tego względu przed wykonaniem detoksu przeprowadza się skrupulatny i obszerny wywiad. Badany jest stan ogólny zdrowia, jak również ocenia się stan układu krążenia, czy oddechowego. Przeprowadzane jest badanie neurologiczne, które pomaga nakreślić skalę zniszczeń w mózgu, jakich dokonał alkohol. Bada się również stan zdrowia psychicznego chorego:
● świadomość;
● reagowanie i kontakt;
● poziom niepokoju i lęku;
● objawy depresyjne;
● zaburzenia snu;
● problemy z pamięcią;
● występowanie omamów.

Konieczne jest również wykonanie badań takich jak:
● morfologia;
● oznaczenie zawartości alkoholu w organizmie;
● ocena uszkodzenia organizmu, np. wątroby i zaburzeń metabolicznych;
● badanie moczu;
● tomografia komputerowa głowy;
● EKG;
● USG jamy brzucha.

Aby można było przeprowadzić detoksykację alkoholową organizmu należy wykonać wszelkie badania pozwalające określić stan zdrowia uzależnionego. Jest to niezbędne do dopasowania rodzaju, jak i ilości substancji farmakologicznych i płynów uzupełniających, które są podawane podczas zabiegu. Stosowanie tego typu środków zapobiegawczych jest konieczne, ponieważ bezcelowe działanie bez wiedzy, co się dzieje w organizmie, może doprowadzić do negatywnych tego następstw, w tym śmierci osoby zmagającej się z uzależnieniem. Przeczytaj jakie są przeciwwskazania do wykonania detoksykacji alkoholowej organizmu.

Przeciwwskazania do wykonania detoksykacji alkoholowej organizmu

Detoksykacja alkoholowa organizmu jest możliwa w większości przypadków, jednakże istnieją przesłanki, które jasno określają niemożliwość jej przeprowadzenia. Jest to zależne przede wszystkim od stanu zdrowia uzależnionego. Jeśli nałóg alkoholowy trwa zbyt długo, pojawia się ogromne ryzyko wystąpienia zbyt dużych zniszczeń w organizmie. Jeśli osoba nadużywająca alkoholu choruje przewlekle lub doszło u niej w organizmie do uszkodzeń wielonarządowych, tego typu zabieg nie może być przeprowadzony. Przeciwwskazaniem do wykonania detoksykacji alkoholowej jest również obecność alkoholu w organizmie, zatem należy go całkiem odstawić, aby móc podjąć walkę o lepsze jutro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *