Jak wygląda wizyta domowa podczas przeprowadzania detoksu alkoholowego?

Odtrucie alkoholowe (detoks alkoholowy) polega na uzupełnieniu elektrolitów oraz płynów organizmu osoby, która w ostatnim czasie nadużywała napojów wysokoprocentowych. Podczas zabiegu, który jest przeprowadzany w domu pacjenta, lekarz podaje kroplówki i leki, które mają na celu poprawę jego zdrowia.

Na czym polega detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy to proces, który ma na celu usunięcie z organizmu skutków długotrwałego spożywania alkoholu. W trakcie kilkutygodniowego ciągu alkoholowego dochodzi bowiem w organizmie do zaburzeń w gospodarce jonowo-elektrolitowej, niedoboru witamin i minerałów. W związku z tym osoba, która przestaje pić alkohol odczuwa nieprzyjemne objawy będące odpowiedzią na głód biochemiczny.

3 podstawowe zadania, na których skupia się detoksykacja alkoholowa to:

  • umożliwienie uzależnionemu przerwania ciągu alkoholowego,
  • odtrucie z toksyn i przywrócenie równowagi biochemicznej organizmu,
  • wsparcie w osiągnięciu trzeźwości i podjęciu decyzji o leczeniu.

Detoks łagodzi zarówno fizyczne, jak i psychiczne skutki abstynencji oraz pomaga w przerwaniu ciągu alkoholowego. Dzięki niemu poprawia się stan chorego, który jest gotowy do dalszej terapii.

Już pierwsze kilka minut po zabiegu zazwyczaj pozwalają pacjentowi odczuć wyraźną ulgę. Znikają lęk i niepokój, drżenie rąk. Często bezpośrednim efektem po zabiegu jest stan głębokiego relaksu oraz potrzeba snu. Dlatego zalecane jest, aby pacjent miał dostęp do miejsca, gdzie będzie mógł spokojnie odpocząć. Ten komfort zapewnia mu odtruwanie alkoholowe w domu.

Cały proces powinien trwać od 7 do 10 dni. To, ile dokładnie czasu zajmie detoksykacja, zależy między innymi od tego, jak bardzo zatruty jest organizm, jak długo trwał ciąg alkoholowy oraz w jakim ogólnym stanie psychicznym i fizycznym jest chory. Okres odtruwania wydłuża się, gdy zmagał się on w międzyczasie z padaczką poalkoholową albo psychozą poalkoholową.

Detoks alkoholowy – Kto powinien poddać się odtruciu?

Detoks alkoholowy stosowany jest przede wszystkim u osób, u których pojawił się tzw. zespół abstynencyjny, będący reakcją organizmu na ciągi alkoholowe. W ich przypadku samodzielne odstawienie substancji odurzającej często jest niemożliwe a co więcej – może być też niebezpieczne. Odtruwanie pozwala przywrócić właściwą gospodarkę metaboliczną.

Zespół abstynencyjny, który pojawia się u osób nadużywających alkoholu powoduje bardzo nieprzyjemne objawy psychiczne i fizyczne. W I fazie pojawiają się między innymi bóle głowy, bóle mięśni, uderzenia gorąca, nudności, wymioty oraz biegunki. W kolejnej fazie do objawów fizycznych dołączają symptomy psychiczne: rozdrażnienie, zaburzenia snu, napady lękowe, napady agresji, omamy.

Jak przebiega odtrucie alkoholowe w domu?

Odtrucie alkoholowe może być przeprowadzane w klinice lub w domu. Jakie są zalety tego drugiego rozwiązania? Dom jest miejscem, gdzie pacjent czuje sie bezpiecznie i pewnie. To optymalna przestrzeń na przeprowadzenie detoksu alkoholowego, która zapewni maksymalny komfort zabiegu.

Jak wygląda wizyta domowa podczas przeprowadzania detoksu alkoholowego? Najpierw przeprowadzane są badania oraz szczegółowy wywiad z pacjentem, dotyczący między innymi przebytych przez niego chorób czy przewlekłych problemów zdrowotnych. Jeśli jest to wskazane, przeprowadzane są również badania dodatkowe. Dzięki temu można maksymalnie ograniczyć ryzyko ewentualnych powikłań związanych z zabiegiem.

Następnie pacjentowi podawane są dożylnie elektrolity – głównie potas oraz magnez, a także witaminy – przede wszystkim witamina B1. W niektórych przypadkach stosuje się także leki nasenne, przeciwbólowe lub uspokajające. Pozwalają one na łagodzenie objawów wywołanych nagłym odstawieniem alkoholu, uzupełnienie płynów, poprawę samopoczucia oraz przygotowanie do dalszej terapii.

Przez cały czas detoksu lekarz monitoruje stan pacjenta, aby w razie konieczności móc szybko zareagować na ewentualne nieprawidłowości. Na bieżąco dobiera on odpowiednie dawki leków i kroplówek. Pacjentowi towarzyszy również rodzina lub bliscy znajomi. Po odtruciu nie powinien on pozostawać sam, ponieważ mogą pojawić się takie objawy jak senność, zaburzenia równowagi, dezorientacja.

Po zakończeniu detoksu lekarz ponownie bada pacjenta i przepisuje odpowiednie leki, które mają zmniejszyć chęć napicia się alkoholu w nadchodzących dniach.

Detoks alkoholowy i co dalej?

Pacjenci zazwyczaj dobrze reagują na terapię tego typu i wychodzą z ciągu alkoholowego. Należy jednak pamiętać, że detoks alkoholowy nie jest sposobem na wyleczenie uzależnienia. Pozwala on wzmocnić organizm, złagodzić skutki odstawienia napojów wysokoprocentowych i przygotować osobę do dalszego leczenia.

Wpływ alkoholu na życie człowieka ma długotrwałe skutki, dlatego dalsze leczenie w specjalistycznym ośrodku jest konieczne. Po odtruciu pacjent powinien rozpocząć terapię, która będzie indywidualnie dostosowana do jego potrzeb. Taka terapia ma na celu naukę życia bez alkoholu oraz radzenia sobie w sytuacjach, gdy alkoholika ciągnie do używki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *