Jak rozmawiać z osobą uzależnioną?

Alkohol, narkotyki, nikotyna, a coraz częściej także urządzenia elektroniczne oraz hazard – to najpopularniejsze rzeczy, od których można się uzależnić. Potrafią zniszczyć życie uzależnionemu oraz osobom współuzależnionym. Spożywanie alkoholu i narkotyków może powodować nieodwracalne zmiany w organizmie. Osoby pod wpływem często zachowują się nieracjonalnie, narażając w ten sposób nie tylko swoje życie, ale i życie swoich bliskich. Ciągłe poszukiwanie substancji i próba zaspokojenia głodu sprawiają, że człowiek jest w stanie bez mrugnięcia okiem narazić swoją reputację na uszczerbek, wydać pieniądze przeznaczone na jedzenie lub rachunki.

Głód w pewnym momencie może stać się ważniejszy niż własne dzieci i to, czy mają one co jeść. Mimo wszystko, uzależniony jest w stanie wyrządzić o wiele większą krzywdę swojej rodzinie czy osobom, z którymi ma po spożyciu styczność. Dużym zagrożeniem jest utrata zdrowego rozsądku, pojawia się złość, gniew, a nawet niepohamowana wściekłość, która musi znaleźć ujście. Niestety często dzieje się to w towarzystwie osób współuzależnionych, których życie powoli zmienia się w piekło. Najpierw ranią słowa, potem pięści, a na końcu niejednokrotnie dochodzi do prawdziwej tragedii. Rozwój takich wydarzeń można jednak powstrzymać. Trzeba jednak jak najszybciej zacząć rozmawiać z osobą uzależnioną i myśleć przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie.

Od czego zacząć rozmowę z osobą uzależnioną?

Ludzie uzależniają się od alkoholu i substancji psychoaktywnych od dawien dawna, jednak niegdyś ten niepohamowany pociąg nie był uznawany za chorobę, a jeśli próbowano to w jakikolwiek sposób leczyć, metod nie można było uznać za skuteczne. Dziś jednak wygląda to zgoła inaczej. Mamy wiele skutecznych sposobów, które mogą faktycznie pomóc. Jednak by tak się stało, musi zostać spełniony jeden podstawowy warunek – osoba uzależniona musi być świadoma swojego problemu i musi chcieć wyzdrowieć. Bez spełnienia tego jednego warunku, żadna metoda leczenia uzależnienia nie będzie skuteczna. Każda walka musi więc rozpocząć się od prostej i szczerej rozmowy. Dzięki niej uzależniony zda sobie sprawę z sytuacji, w jakiej się znalazł. Rozmawiać z osobą uzależnioną zwykle zaczyna ktoś bliski, np. małżonek.

Jak przygotować się do rozmowy z osobą uzależnioną?

Uświadomienie uzależnionemu problemu to bardzo ważna kwestia. Bez tego nie będzie on odczuwał potrzeby leczenia, a bez silnej woli walki z nałogiem, wszelkie próby są skazane na niepowodzenie. Przeprowadzenie takiej rozmowy jest więc jedynym wyjściem. Oto kilka porad, które pomogą nam się do niej przygotować:

  • Zaplanujmy rozmowę i postępujmy zgodnie z wytycznymi (możemy skorzystać z pomocy specjalisty do spraw uzależnień);
  • Odnieśmy się do jakiegoś trudnego dla nas wydarzenia, które spowodowane było uzależnieniem bliskiej nam osoby. Niech będzie to dla nas punktem wyjścia;
  • Przez cały czas trwania rozmowy starajmy się być spokojni i konkretni, nie straszmy przerażającymi konsekwencjami życia w nałogu;
  • Zwróćmy uwagę uzależnionemu, że być może problem jest nieco poważniejszy, niż podejrzewa;
  • Okażmy swoje wsparcie, jednak wyraźnie i stanowczo zaznaczmy, że sytuacja nie jest dla nas łatwa i nasza wytrzymałość ma swoje granice;
  • Nie skupiajmy się tylko na oskarżeniach, które mogą nawet zdrowego wytrącić z równowagi. Osobę uzależnioną takim zachowaniem skłonimy tylko do ponownego sięgnięcia po kieliszek lub inną używkę;
  • Wskażmy drogę ku rozwiązaniu problemu, skupiając się na tym, jak dobrze może być, a nie na tym, jak źle jest obecnie;
  • Okażmy zrozumienie. Zapewnijmy uzależnionego, że zdajemy sobie sprawę z trudności, z jakimi mierzy się każdego dnia i jak trudne będzie wyjście z nałogu, jednak wyraźnie zaznaczmy, że jest o co walczyć.

Rozmowa z uzależnionym – początek końca walki z nałogiem

Jeśli uda nam się dotrzeć na osoby uzależnionej, porozmawiać z nią i uzmysłowić jej problem, powinniśmy zacząć działać. Przedsięwzięte przez nas kroki muszą być zależne od rodzaju uzależnienia oraz stanu chorego. Jeśli sytuacja nie wygląda źle, być może wystarczy zgłoszenie się na terapię grupową (warto już przed rozmową znaleźć takie miejsce) i samodzielna walka z nałogiem. Jednak trzeba dopilnować, by osoba uzależnioną faktycznie na taką terapię się zgłosiła. Jeśli mowa jest natomiast o zaawansowanym uzależnieniu od narkotyków lub alkoholu, niezbędna będzie terapia odwykowa, której nie sposób przeprowadzić w domu. Detoks nie jest niestety przyjemny, to ciężka walka, którą trzeba stoczyć z domagającym się danej używki organizmem. Wychodzenie z uzależnienia jest bardzo trudne i detoks to tylko pierwszy krok ku wyzdrowieniu. Po detoksie osoba uzależniona powinna przejść terapię poprowadzoną przez psychoterapeutę (grupową lub indywidualną). Taka terapia jest zwykle również wspierana farmakoterapią. Oczywiście dokładny plan walki z tą chorobą i metodę – po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i wykonaniu niezbędnych badań – opracuje wykwalifikowany specjalista.

Łatwo jest popaść w nałóg, postawić używki na pierwszym miejscu i stracić całkowitą kontrolę nad swoim życiem. Niestety odzyskanie tej kontroli jest znacznie trudniejsze. Niestety zdarza się, że osoba uzależniona musi podjąć kilka prób, zanim uda jej się na dobre wyjść z nałogu. Czasami trzeba kilkukrotnie wylądować na dnie, by się z niego podnieść i iść dalej. Każda próba jednak zbliża osobę uzależnioną do upragnionego celu, dlatego warto wstawać i je podejmować. A całą tę trudną drogę trzeba zacząć od zdobycia informacji na temat tego, jak rozmawiać z osobą uzależnioną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *