Alkoholizm wśród młodzieży

Jak alkohol wpływa na człowieka

Spożywanie alkoholu wywołuje w organizmie szereg reakcji. Obniżenie poziomu cukru we krwi czy rujnowanie wątroby to te czysto fizjologiczne. Olbrzymie znaczenie mają jednak także zmiany funkcjonowania psychomotorycznego, takie jak trudności w utrzymaniu równowagi, niewyraźne widzenie i mówienie oraz zwolniony czas reakcji. Im większa dawka w krótszym czasie, tym większe upośledzenie sprawności psychofizycznej i intelektualnej człowieka.

Alkohol pity w ograniczonych i kontrolowanych ilościach jest elementem wielu kultur i nie musi stanowić problemu. Jednak granica dzieląca przysłowiową „lampkę wina do kolacji” od alkoholizmu jest bardzo cienka i płynna. Bywa, że przekraczamy ją w sposób niezauważalny, jednak skutki takiego działania będą opłakane.

Nadużywanie alkoholu i alkoholizm u dorosłych

Istnieje wiele definicji alkoholizmu, jednak jedna z bardziej popularnych mówi, że jest to chroniczna, postępująca choroba, charakteryzująca się silnym uzależnieniem i zmianami patologicznymi w narządach wewnętrznych. O uzależnieniu zaś świadczy stan, w którym człowiek traci zdolność do decydowania o sobie i możliwość logicznego myślenia.

U osób dorosłych można wyróżnić określone sposoby patologicznego picia alkoholu, prowadzące do alkoholizmu, takie jak:

  • picie ryzykowne – gdy po spożyciu alkoholu wykonywana jest czynność o podwyższonym ryzyku, np. prowadzenie pojazdu, praca w szczególnych warunkach.
  • nadużywanie alkoholu – powtarzający się wzorzec picia, prowadzący do szkód fizycznych, psychicznych lub cierpienia. Mogą do nich należeć zaniedbania obowiązków, spożywanie alkoholu w sytuacjach zagrażających zdrowiu, generowanie konfliktów po spożyciu alkoholu.

Nadużywanie alkoholu i alkoholizm u młodzieży

W dzisiejszym świecie przyzwolenie na picie alkoholu przez dzieci i młodzież jest coraz większe. Napoje bezalkoholowe, nawiązujące smakiem i opakowaniem do procentowych trunków stały się częstym elementem nie tylko imprez dla nastolatków, ale już nawet kilkulatków.

Duża dostępność alkoholu powoduje, że jest on stałym i nieodłącznym elementem spotkań towarzyskich. Imprezy bezalkoholowe są coraz rzadsze. Istnieje także zwyczaj agresywnego interpretowania wspólnego spożywania alkoholu, jako sprawdzianu dla przyjaźni czy dorosłości.

Warto przypomnieć zatem, że alkohol pity przez dzieci i młodzież ma zasadnicze, jednoznacznie negatywne znaczenie dla ich dalszego rozwoju, niezależnie od ilości i częstotliwości jego spożywania.

Podczas gdy w przypadku dorosłych można wyróżnić określone sposoby, powtarzające się wzorce picia alkoholu, które mogą stać się niebezpieczne, w przypadku młodzieży poniżej 16 roku życia przyjmuje się, że celowe wypijanie każdej, nawet najmniejszej ilości alkoholu jest problemem alkoholowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *