Jedną z metod wchodzących w skład detoksu alkoholowego, narkotykowego, polekowego lub stosowanego w uzależnieniu mieszanym jest terapia chelatowa, czyli tzw. chelatacja. Wykorzystuje on w działaniu kwas wersenowy, zwany także EDTA.
Moc EDTA polega na usuwaniu z organizmu metali ciężkich i toksyn, które dostają się do organizmu. Stąd też doskonałe efekty wspomagające odtruwanie zatrutego alkoholem, narkotykami, czy lekami organizmu. Jest to tak ważne, ponieważ szkodliwe substancje łączą się z różnymi komponentami komórek, uszkadzając je lub upośledzając ich funkcje. Jeśli stan ten trwa dłuższy okres, może doprowadzić do wystąpienia szeregu groźnych chorób i zaburzeń. EDTA swoim działaniem powoduje jednoczesne oczyszczanie naczyń krwionośnych ze złogów wapniowo-cholesterolowych. Jest to również ważne we wspomaganiu detoksu organizmu, ponieważ organizm oczyszczony z tego typu złogów jest silniej ukrwiony, a co za tym idzie, znacznie szybciej się regeneruje.
W dni w których nie stosuje się EDTA zaleca się przyjmowanie multiwitaminy. Powinna ona zawierać duże ilości żelaza, wapnia, magnezu i cynku. Suplementy wspomagające usuwanie metali ciężkich z organizmu to m. in. zielona herbata, tabletki logiq, kurkuma, czarny orzech, liść oliwny, olejek z oregano, kwas omega-3, colostrum.
Po chelatacji należy przyjąć także dodatkowy litr płynów, aby ułatwić pracę nerek, które zaangażowane są w proces usuwania szkodliwych metali.
EDTA jest skuteczne we wspomaganiu odtruwania organizmu, jednak niekiedy konieczne jest zastosowanie innej substancji – kwasu alfa lipidowego. Tego rodzaju wspomaganie odtruwania jest szczególnie skuteczne w walce z nadmiarem rtęci w organizmie, której podwyższony poziom ma ścisłe powiązanie ze spadkami nastroju. Dzieje się tak, ponieważ nadmiar tego metalu ciężkiego zaburza wydzielanie dopaminy, odpowiedzialnej m. in. za nasze dobre samopoczucie i odpowiednią ilość energii do działania.
Chelatacja EDTA wspomaga m. in. walkę z:
- zatruciami metalami ciężkimi, takimi jak ołów, rtęć i kadm),
- zatruciami substancjami toksycznymi,
- zaburzeniami krążenia obwodowego, w szczególności z miażdżycą tętnic kończyn dolnych,
- przewlekłym zapaleniem trzustki, będącym częstym powikłaniem w uzależnieniu od alkoholu,
- nadciśnieniem,
- depresją,
- zatorowością płuc,
- stanami spastycznymi oskrzeli,
- kolagenozą,
- chorobą wieńcową,
- zaburzeniami potencji seksualnej;
- zespołem wypalenia,
- zespołem przewlekłego zmęczenia.